WIADOMOSCI.CERKIEW.PLBortniańskiego powrót do Bartnego

Bortniańskiego powrót do Bartnego

ks. Jarosław Grycz, 02 listopada 2020

Organizowany od 14 lat cykl koncertów śpiewów cerkiewnych doczekał się kolejnej edycji. W tym roku celem projektu była rewitalizacja łemkowskiej tradycji śpiewaczej, która niestety powoli zanika. Ze względu na obostrzenia w kraju, projekt miał formę warsztatów, których efektem jest płyta CD, prezentująca bogactwo lokalnego śpiewu.

W projekcie wziął udział chór „Kliros” z Gorlic, który w trakcie 5-dniowych warsztatów ćwiczył utwory na zapomniane melodie halickie. Opracowany materiał nutowy został wykorzystany podczas nagrań płyty CD. Będzie ona dostępna w małopolskich cerkwiach prawosławnych na szlaku architektury drewnianej. 15. edycja projektu wymagała realizacji w szczególnych warunkach, ze względu na sytuację w kraju. W tym roku organizacja koncertów nie była możliwa. Zamiast tego jednak każdy będzie mógł posłuchać pięknych, tradycyjnych śpiewów we własnym domu.

Zadaniem projektu jest podtrzymywanie i upowszechnianie kultury, tradycji i tożsamości Łemków oraz przywrócenie zanikającego śpiewu karpackiego. Organizatorem corocznego cyklu jest Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach.

Męski Kameralny Chór Cerkiewny KLIROS został powołany do życia we wrześniu 2010 roku z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Paisjusza, biskupa gorlickiego (obecnie arcybiskupa przemyskiego i gorlickiego). Działa pod auspicjami Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach. Jego dyrygentem od momentu założenia jest ks. Jarosław Grycz. Chór KLIROS swym śpiewem pragnie przede wszystkim kultywować i rozwijać cerkiewne tradycje śpiewacze na terenach Łemkowszczyzny. Chór uczestniczy w uroczystych nabożeństwach, a także uświetnia swoimi występami spotkania okolicznościowe, różnego rodzaju wystawy i prelekcje. Często koncertuje. Chór brał udział w licznych koncertach kolęd (np. Zielona Góra, Gorlice, Krynica, Przemyśl, Lublin), a także w Przeglądzie Kolęd w Krompachach na Słowacji i Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Regularnie występuje na Międzynarodowym Festiwalu Chórów Cerkiewnych w Krynicy Zdrój. Uczestniczył także w Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu „Dni Muzyki Cerkiewnej” w Hajnówce (2011) oraz Festiwalu „Psallite Deo” w Kętach, gdzie w kategorii chórów zajął II miejsce oraz został wyróżniony nagrodą specjalną, ufundowaną przez Dyrektora miejscowego Domu Kultury. Chór KLIROS od samego początku swego istnienia jest gospodarzem cyklicznych projektów propagujących śpiew cerkiewny w Beskidzie Niskim: „Bortniańskiego powrót do Bartnego” i „Śpiew z ikoną w tle”. Wydał do tej pory 3 CD: Parastas, kolędy oraz płytę z różnymi utworami liturgicznymi. W roku swego jubileuszu 10. lecia istnienia chór prezentuje słuchaczom materiał z liturgicznymi melodiami halickimi.

Zadanie dofinansowane przez Województwo Małopolskie

DOKP „Elpis” w Gorlicach
Zdjęcia: Archiwum DOKP „Elpis”