Lubelskiej Ikony Matki Bożej – Całonocne Czuwanie

ks. Jerzy Łukaszewicz, 24 października 2020

Świętowanie ku czci Lubelskiej Ikony Matki Bożej rozpoczęło się w sobotni wieczór w katedralnej świątyni Lublina. Od dziesięcioleci w ostatnią niedzielę października w lubelskiej katedrze Przemienienia Pańskiego oddawana jest cześć Lubelskiej Ikonie Bogarodzicy.

Lubelska Ikona Matki Bożej została podarowana lubelskiej cerkwi Przemienienia Pańskiego w 1633 roku z zasobu książąt Ostrogskich (najprawdopodobniej przez samego księcia Konstantego Ostrogskiego). Od tej pory w świątyni śpiewane jest uwielbienie do lubelskiej Bogarodzicy „его же наследием Святых первоучителей словенских, граду Люблину даровала еси.” Potwierdza to głębię tradycji, sięgającą czasów misji cyrylometodiańskiej.

Przed kopią Lubelskiej Ikony Matki Bożej w dzisiejszy sobotni wieczór wierni wraz z duchowieństwem zanoszą swoje modlitwy do Orędownictwa Przenajświętszej Bogarodzicy. Tegoroczną uroczystość zaszczycił obecnością dostojny gość władyka Warsonofiusz, biskup siemiatycki z diakonem oraz duchowieństwo lubelskich parafii.

Na zakończenie Całonocnego Czuwania władyka Abel powitał biskupa Warsonofiusza, a zwracając się do zebranych wiernych życzył wytrwałości, aby w dniu jutrzejszym z nowym zasobem sił wspólnie przeżyć wielką radość święta parafialnego poprzez uczestnictwo w uroczystej Boskiej Liturgii.

Fot. Dmytro Pokhyliuk