świat: Konstantynopolska Hagia Sophia meczetem na czas ramadanu - uaktualnienie
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Konstantynopolska Hagia Sophia meczetem na czas ramadanu - uaktualnienie

Dominika Kovačević, 17 czerwca 2016

Najsłynniejsza cerkiew Cesarstwa Wschodniorzymskiego (Bizancjum), konstantynopolska Hagia Sophia, od wieków już nie służy prawosławnym wiernym: w 1453 roku, kiedy Turcy Osmańscy zdobyli stolicę, zamienili świątynię na meczet. Kiedy natomiast rozpadło się Imperium Osmańskie, na którego gruzach powstała Turcja, Kemal Ataturk w ramach odżegnywania się od osmańskiego dziedzictwa, a zatem laicyzacji państwa, zarządził w 1934 roku zamianę Hagii Sophii w muzeum. Ten stasu quo, kiedy to ani chrześcijanie, ani muzułmanie nie mogli w świątyni publicznie okazywać swojej modlitwy, był zasadniczo przestrzegany.

Jednakże na czas tegorocznego ramadanu – świętego miesiąca postu dla muzułmanów – rozpoczętego 6 czerwca, złamano ten status. Otóż w Hagii Sophii codziennie, przez cały czas trwania ramadanu – czyli do 5 lipca – odbywają się czytania Koranu, które są transmitowane przez państwową turecką telewizję religijną TRT Diyanet; to właśnie w miesiącu ramadan założyciel i prorok islamu, Mahomet, miał otrzymać od Boga, za pośrednictwem archanioła Gabriela, pierwsze wersety Koranu.

W związku z tym, Hellenistyczne Amerykańskie Zgromadzenie podjęło inicjatywę zbierania podpisów pod petycję do organizacji Międzynarodowej Wolności Religijnej przeciwko stopniowemu zamiany świątyni Hagia Sophia na meczet.

Petycję można podpisać tutaj.

Tutaj można zobaczyć nagranie pierwszej transmisji.

Greckie ministerstwo ds. zagranicznych już potępiło posunięcie Turcji.

Na podstawie: eu.greekreporter.com