Aplikacja z Kalendarzem Cerkiewnym

redakcja cerkiew.pl, 19 października 2020

Z radością informujemy, że po kilkunastu miesiącach prac nad aplikacją z prawosławnym kalendarzem udało nam się zakończyć pewien etap jej tworzenia. W pełni działają już wszystkie zaplanowane przez nas funkcje.

Aplikację - zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS - można pobrać za pośrednictwem strony: kalendarz.cerkiew.pl, lub wpisując "kalendarz.cerkiew.pl" bezpośrednio w wyszukiwarce Sklep Play lub App Store.

Względem poprzedniej, testowej wersji, dodaliśmy:
- możliwość wyboru pomiędzy nowym a starym stylem,
- powiadomienia o wybranych świętych i świętach,
- pasek nawigacji w ekranie głównym.

W aplikacji znajdziesz informacje o świętach i świętych wspominanych przez Cerkiew każdego dnia. Odpowiednio oznaczone są także dni postne. Podstawowym zadaniem aplikacji jest zapewnienie dostępu do fragmentów biblijnych wyznaczonych przez kalendarz liturgiczny na poszczególne dni roku. Odpowiednie wersety są w zasięgu jednego kliknięcia. Tekst możesz nawet wyświetlić paralelnie w dwóch językach: polskim i cerkiewnosłowiańskim. Kalendarz poinformuje Cię o rozmaitych rocznicach historycznych. Wszystkie te informacje można również swobodnie przeglądać w menu zasobów, do którego dodaliśmy także podstawowy modlitewnik.

Tworząc systemy wyliczeń dat świąt, wspomnień świętych i czytań liturgicznych staraliśmy się w pierwszej kolejności odwzorować dane z Kalendarza Prawosławnego, wydawanego przez Warszawską Metropolię Prawosławną. Takim sposobem w naszej bazie danych znalazły się ponad 2 tysiące świętych. Wraz z rozwojem aplikacji planujemy jednak uzupełnić nasz katalog w oparciu o bogatsze zbiory.

W opisach świąt, świętych i rocznic historycznych wykorzystaliśmy istniejące już opracowania i tłumaczenia z zasobów cerkiew.pl. Rozbudowa tego katalogu będzie teraz naszym głównym wyzwaniem w pracy nad rozwojem aplikacji.