Opieki Matki Bożej w cerkwi św. Jerzego w Białymstoku

lektor Michał Warszycki, 15 października 2020

14 października to niezwykle ważna data w kalendarzu Parafii św. Jerzego w Białymstoku. Tego dnia bowiem Cerkiew Prawosławna wspomina cudowne wydarzenie, które miało miejsce ok. 910 roku w konstantynopolitańskich Blachernach, gdzie przechowywana była szata Matki Bożej.

Świąteczne uroczystości w naszej cerkwi rozpoczęły się całonocnym czuwaniem we wtorkowy wieczór. W środę rano dokonano małego poświęcenia wody, po czym wierni udali się na wspólne przeżywanie świątecznej Boskiej Liturgii, w trakcie której wspaniałą homilię wygłosił o. Adam Misijuk.

Bezpośrednio po Liturgii odbyła się procesja, podczas której poświęcono nowo powstałą polichromię (autorstwa Jarosława Wiszenko) w przycerkiewnej kapliczce. Na koniec proboszcz parafii - o. Grzegorz Misijuk - oprócz przybyłego duchowieństwa pozdrowił również lektora Romana Sacharczuka (dyrygenta chóru dziecięcego i męskiego) z dniem jego niebiańskiego opiekuna - św. Romana Hymnografa (Melodosa, Sładkopiewca), który jest patronem wszystkich dyrygentów i chórzystów.

Za: parafia-swietego-jerzego.pl

Fotografie: Aleksandra Jarosławska