Żyć według Złotej Reguły

tłum. Gabriel Szymczak, 13 października 2020

„Czyń innym to, co chcesz, aby czynili tobie”. Złota Reguła. Jezus właściwie powiedział, że ta reguła podsumowuje prawo i proroków. Oto duch naszej wiary prawosławnej. Traktowanie innych tak, jak sami chcemy być traktowani.

To interesujące widzieć uniwersalnego ducha Złotej Reguły w historii i w różnych kulturach. Światowi przywódcy religijni i filozofowie przekazali podobne nauki. Na przykład starożytny grecki filozof Izokrates radził: „Nie czyń innym tego, co by cię rozgniewało, gdyby inni ci to zrobili”.

W hinduizmie słyszymy: „Nie rób innym nic, co jeśli byłoby uczynione tobie – sprawiłoby ci ból”.

Buddyzm mówi: „Nie krzywdź innych tym, co boli ciebie”.

Konfucjusz napominał: „Nie narzucaj innym tego, czego sam nie pragniesz”.

W żydowskim Talmudzie czytamy: „Tego, co jest dla ciebie nienawistne, nie czyń bliźniemu. To jest całe Prawo; reszta to komentarz”.

W islamie Mahomet nalega w swoim ostatnim kazaniu: „Nikogo nie krzywdź, aby nikt nie mógł skrzywdzić ciebie”.

Co ciekawe, światowe religie zgadzają się co do Złotej Reguły, ale większość z nich podchodzi do niej z negatywnej perspektywy - „NIE rób innym czegoś złego, czego NIE CHCESZ, aby tobie uczynili”.

Oczywiście zmieniłoby to nasz świat, gdybyśmy nie czynili innym rzeczy, których nie chcemy, aby przez nich zostały uczynione nam. Jednak nasz Pan Jezus podkreśla w Ewangelii Złotą Regułę z pozytywnej perspektywy - ponieważ zdaje sobie sprawę, że nie wystarczy po prostu NIE zrobić czegoś złego komuś innemu. Chrześcijańskim celem nie jest po prostu NIE czynić czegoś, ale musimy pójść o krok dalej i CZYNIĆ innym dobro.

Idąc za Jezusem Chrystusem, który jest Wcieloną Miłością, rozumiemy, że miłość nie jest brakiem zła, ale jest obecnością dobra. Musimy świadomie i aktywnie okazywać innym miłość. Chrześcijanie realizują swoją wiarę, WYKONUJĄC DOBRE CZYNY dla innych, tak jak chcemy, aby inni dobrze nas traktowali. Dlatego Jezus wzywa swoich naśladowców do przyjęcia aktywnej postawy miłości.

Zastanówmy się wszyscy przez chwilę nad dobrem, jakiego oczekujemy od innych. Pomyśl o wszystkich dyskusjach i sporach politycznych, które toczymy. Pomyśl o wszystkich naszych negatywnych postach w mediach społecznościowych. Pomyśl o naszych rozmowach, zwłaszcza z tymi, z którymi się nie zgadzamy. Czego chcemy od innych? Jak chcemy, żeby nas traktowali? Czy traktujemy innych i odpowiadamy innym tak, jak sami chcemy być traktowani? Z szacunkiem. Z życzliwością. Ze zrozumieniem. Z cierpliwością. Z miłością.

Jeśli chcemy, by nas kochano i szanowano, wyjdźmy, kochajmy i szanujmy innych!

Jeśli czujemy się samotni i chcielibyśmy, aby ktoś nas odwiedził, wyjdźmy i odwiedźmy kogoś, kto jest samotny!

Jeśli jesteśmy smutni lub zmagamy się z czymś i szukamy kogoś, kto nas pocieszy, wyjdźmy i pocieszmy inną osobę w potrzebie!

Jeśli zostaliśmy zranieni i leczymy ranę, i czekamy, aż ktoś poprosi o wybaczenie - dlaczego nie wyjdziemy i nie wybaczymy drugiemu, i sami nie poszukamy pojednania z inną osobą!

Złota Reguła jest dla nas wskazówką, jak prowadzić spokojne i skoncentrowane na Chrystusie życie, i jakim innym miejscem byłby nasz świat, gdybyśmy próbowali żyć według tego boskiego nakazu!!!
Nie tylko inni poczuliby się lepiej, ale także i my odkrylibyśmy głęboki sens życia. Im więcej radości przynosimy innym, tym bardziej sami napełniamy się radością! Im więcej miłości dzielimy z innymi, tym bardziej zbliżamy się do głębi miłości Boga. Życie według Złotej Reguły każdego dnia pomaga nam doświadczyć obfitego życia, którego Bóg pragnie dla nas!

Spróbujmy uczynić Złotą Regułę trwałą częścią naszego życia! Oto 10 konkretnych pomysłów na codzienne życie według Złotej Zasady:

1. Ćwicz empatię. Wyćwicz w sobie nawyk stawiania się na miejscu kogoś innego. Spróbuj zrozumieć, przez co ta osoba przechodzi i dlaczego robi to, co robi. Następnie postępuj wobec niej tak, jak chciałbyś, aby postąpiła wobec ciebie.

2. Ćwicz współczucie. Kiedy już zrozumiesz inną osobę i poczujesz, przez co przechodzi, wejdź w jej cierpienie i współcierp z nią!

3. Stale zadawaj sobie pytanie, jak chcesz być traktowany, a potem wyjdź i traktuj innych w ten sposób.

4. Bądź miły. Masz wątpliwości - bądź miły dla innych. Kto nie lubi, gdy inni są dla nas mili?

5. Bądź pomocny. Nie skupiaj się tylko na sobie i nie ignoruj problemów innych. Żyjemy w społeczeństwie, które się rozpadło. Zapomnieliśmy o społeczności, o więzach. Pamiętajmy, że jesteśmy częścią globalnej rodziny. Nie bądźmy ślepi ani nie ignorujmy potrzeb innych. Pamiętaj, „inny” to moje zbawienie.

6. Słuchaj innych. Wszyscy lubimy mówić, ale bardzo niewielu chce słuchać. Poświęć trochę czasu, aby uważnie słuchać innych. Pomoże to w ich zrozumieniu.

7. Zmierz się ze swoim uprzedzeniem. Wszyscy mamy pewne uprzedzenia, czy to ze względu na rasę, wyznanie, płeć, ekonomię, wiek czy cokolwiek innego. Spójrz na każdą osobę jak na dziecko Boże, pobłogosławione Boskim obrazem i odkryj podobieństwa, które was łączą.

8. Przestań krytykować innych. Zwłaszcza w dyskusjach politycznych, przestań krytykować i spróbuj dostrzec w innym dobro. Zaoferuj słowa zachęty, które budują. Nie burz.

9. Bądź ponad odwetem. Jest on naturalny dla naszej upadłej natury. Oprzyj się tej chęci. Złota Zasada dotyczy dobrego traktowania innych, pomimo tego, jak oni traktują nas.

10. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie. To, co chcemy widzieć w innych, zacznijmy sami robić innym! Nawet jeśli nie widzimy zmiany na świecie, zobaczymy zmianę w sobie!

„Czyń innym to, co chcesz, aby czynili tobie”. Złota Zasada. Praktyczna rada dotycząca pełnego sensu życia na wzór Chrystusa!

o. Luke A. Veronis

za: Anchor

fotografia: Aimilianos /orthphoto.net/