Pielgrzymka rowerowa z Białegostosku do Jabłecznej. Trwają zapisy!

Anna Gierasimiuk, 07 czerwca 2016

Trzy dni jazdy jednośladem, pokonanie około 255 km i odwiedzenie kilku prawosławnych monasterów w województwie podlaskim i lubelskim – wszystko to czeka na uczestników Pielgrzymki Rowerowej z Białegostoku do Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej. W tym roku organizowana jest po raz pierwszy. Odbędzie się w dniach 22-24 czerwca. Właśnie trwają zapisy chętnych.

Pielgrzymka wyruszy z Parafii Św. Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach obok Białegostoku. Wyjazd z Zaścianek zaplanowany jest na 22 czerwca 2016 r. (środa) o godz. 08.00. Przyjazd do Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej będzie miał miejsce 24 czerwca 2016 r. (piątek) ok. godz. 15.00. Wszystko po to, aby następnego dnia, w sobotę 25 czerwca 2016 r. pielgrzymi mogli uczestniczyć w uroczystym święcie ku czci patrona Monasteru w Jabłecznej - św. Onufrego Wielkiego. W dorocznym święcie najstarszego z prawosławnych monasterów w Polsce, tradycyjnie wezmą udział prawosławni hierarchowie, duchowieństwo i licznie zebrani pielgrzymi.

Ojcem duchowym I Pielgrzymki Rowerowej do Monasteru św. Onufrego w Jabłecznej będzie ks. prot. Andrzej Misiejuk z Parafii Prawosławnej Św. Wielkomęczennika Pantelejmona w Zaściankach.

Przewidywana średnia prędkość jazdy rowerem wynosi 15 - 20 km/h. Zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo i komfort pielgrzymów. W związku z tym, każdy zostanie zaopatrzony w wodę i podstawowe wyżywienie w trakcie jazdy. Dodatkowo na terenie parafii, na których odbędzie się nocleg, zostanie zapewniona kolacja i śniadanie. Bagaże pielgrzymów zostaną umieszczone w busie, który będzie jechał zgodnie z trasą pielgrzymki. Co 15-20 km organizowane są postoje w celu zregenerowania sił. Z Jabłecznej będzie można wrócić do Białegostoku specjalnie wynajętym autokarem.

Do pielgrzymki można dołączyć na jej każdym etapie: np. w Zaściankach, Odrynkach czy Mielniku. Do udziału zapraszamy osoby, które posiadają sprawny rower i które czerpią przyjemność w takiej formy aktywności. Wiek uczestnika nie jest najważniejszy. Podstawowym kryterium są chęci i zaangażowanie. Przed podjęciem decyzji o dołączeniu do pielgrzymki, warto zadać sobie następujące pytanie: „Czy posiadam kondycję, która pozwala przejechać 20 km bez przerwy ze średnią prędkością 18-20 km/h”? Jeśli odpowiedź brzmi „Tak”, taka osoba z pewnością poradzi sobie na pielgrzymce rowerowej.

Trasa:
Dzień pierwszy 22 czerwca (środa):
BIAŁYSTOK –> SUPRAŚL –> ODRYNKI; ok. 65 km
Dzień drugi 23 czerwca (czwartek): ODRYNKI –> SAKI –> ZALESZANY –> ŚW. GÓRA GRABARKA –> MIELNIK; ok. 110 km
Dzień trzeci 24 czerwca (piątek): MIELNIK –> TERESPOL –> KOSTOMŁOTY –> KODEŃ –> MONASTER ŚW. ONUFREGO W JABŁECZNEJ; ok. 90 km

Osoby zainteresowane udziałem zapraszamy do zapoznania sie z informacją na stronie pielgrzymki.cerkiew.com.pl oraz na fanpage na FB: Pielgrzymki Rowerowe.

W przypadku pytań i zapisów prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z koordynatorami Pielgrzymki:
Jan Kochanowicz, Bractwo Cerkiewne Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, 602-277-647
Anna Gierasimiuk, 660-046-138, pielgrzymka.rower.bialystok@gmail.com

Pielgrzymka organizowana jest przez Bractwo Cerkiewne Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego SAWY Metropolity Warszawskiego i całej Polski.