publicystyka: Dlaczego świat nie potrzebuje szczęśliwych ludzi

Dlaczego świat nie potrzebuje szczęśliwych ludzi

tłum. Klaudia Ambrożewicz, 07 października 2020

Jest to niesamowity paradoks naszego świata: świat stara się uszczęśliwiać ludzi słowami, ale w rzeczywistości ze wszystkich sił nie pozwala na to. Przecież szczęśliwy człowiek nikogo nie interesuje: ani marketerów, ani polityków, ani psychoterapeutów.

Szczęśliwym nie można manipulować, nie można wyprowadzić go z równowagi, wcisnąć w określone ramy, narzucić obcych osądów oraz przekonać do dokonania niepotrzebnych i nieuzasadnionych kroków. Szczęśliwy znaczy wolny. Wolny od lęków i uprzedzeń, opinii innych ludzi i mody. Taki człowiek ceni sobie swoją wolność i nie narusza wolności bliźniego.

Szczęśliwi nie zabraniają nikomu niczego, nie wskazują jak żyć, nie doradzają bez potrzeby. Nie widzą problemu w tym, w czym problem widzą nieszczęśliwi ludzie. Jeśli coś im się nie podoba, nie próbują tego zniszczyć ani z tym walczyć, po prostu nie wpuszczają śmieci do swego życia, Zawsze jest mądrzejszy sposób: nie kłócić się, a przemilczeć; nie czytać, nie patrzeć, nie słuchać tego, co jest narzucane, a samemu dokonywać wyboru czym wypełniać swoje życie, swój wolny czas. Szczęśliwy znaczy mądry.

Szczęśliwi ludzie wykluczają ze swojego życia wszystko, co pozbawia ich spokoju, nie pokrywa się z ich wewnętrznymi ustawieniami, planami.

Inni nigdy nie przeszkadzają im żyć i oni sami nie przeszkadzają w życiu innych. Szczęśliwi nie oczekują niczego od innych, patrzą na życie realistycznie i oceniają je trzeźwo. Jeśli można wpłynąć na sytuację, to inwestują czas i energię w jej rozwiązanie, poprawę, ogólnie rzecz biorąc robią wszystko, co możliwe, ale jeśli nie - to akceptują ją jako nieuniknioną, jak opadające liście, jesienny deszcz lub gęste chmury.

Szczęśliwy człowiek nie widzi w nikim wroga. Wszyscy ludzie są inni, z ich kompleksami i pasjami, słabościami i światopoglądami. Nie ma sensu gniewać się na drugiego, jeśli myśli inaczej, niż byś chciał, absurdalne jest marnowanie energii, narzucając swoje opinie czy przekonując do swoich racji.

Szczęśliwi ludzie nikogo nie szokują, nie zaskakują, nie kreują się na kogoś innego i nie popisują się, ale robią tylko to, co przynosi radość. Bez łez, cierpienia, narzekania, niezadowolenia i przechwałek. Cicho i spokojnie, jak woda głębokiej rzeki

Być szczęśliwym oznacza czynić to, co właściwe, na co pozwala sumienie, nawet gdy nikt tego nie widzi.

Szczęśliwi ludzie każdego dnia zmieniają świat na lepszy - swój mały świat i to jest ich główny wysiłek i zadanie.

metropolita Antoni (Pakanicz)

za : pravlife.org

fotografia: palavos /orthphoto.net/