Warsztaty dla dzieci i młodzieży z parafii w Topilcu w Akademii Supraskiej

o. Jarosław Jóźwik, 26 sierpnia 2020

Tegoroczny projekt Parafii Prawosławnej pw. Św. Mikołaja w Topilcu rozpoczęliśmy już w czerwcu i będzie on trwał do końca września. Tym razem skupiliśmy się na utrwaleniu i przekazaniu historii kolejnym pokoleniom. Pragnęliśmy przekazać to, co najważniejsze, korzystając z doświadczenia osób, które w sposób profesjonalny dzielą się posiadaną wiedzą, zapisując historię na kartach książek.

Po miesiącach przygotowań, doboru kadry i załatwieniu niezbędnych pozwoleń, w dniach 3 – 8 sierpnia 2020 roku grupa młodych osób z Topilca i okolic wzięła udział w warsztatach śpiewu ludowego i tańców obrzędowych w Akademii Supraskiej. Prowadząca warsztaty Anna Fionik zainteresowała młodzież kulturą regionu. Zwracając uwagę na sposób artykułowania słów, postawę w tańcu i śpiewie, przeprowadziła zajęcia, które opierając się na dawnych tradycjach ludowych, zrzuciły “łatkę” archaiczności i przekształciły się w atrakcyjne i współczesne korowody, okraszone pięknym śpiewem.

Inspiracją do działań artystycznych zaś była książka Jakuba Aleksandra Sobczaka “Legendy 4 kultur”. Po prezentacji i wczytaniu sią w tekst publikacji, młodzi artyści podczas dwóch dni stworzyli pracę wijącą się na 20 metrów, stanowiącą ich wizję opowieści w kolorach. Dzieło, powstałe pod okiem artystów młodego pokolenia, będzie zaprezentowane w Lokalnej Izbie Pamięci w Topilcu.

Kolejnym punktem zadania było stworzenie etiudy teatralnej. Wieloletni pedagog oraz choreograf, Anna Kołosow - Ostapczuk, wspólnie z uczestnikami warsztatów stworzyła krótkie przedstawienie inspirowane historią św. Jerzego i jego walki ze smokiem.

Nasz pobyt w Supraślu był krótki, lecz niezwykle intensywny. Pięć dni obfitowało w wiele wydarzeń, spotkań i wymianę doświadczeń.

W ramach naszego zadania zapraszamy na spotkanie autorskie do Akademii Supraskiej. 13 września o godz. 17:00 planujemy wydarzenie zatytułowane "Tam i z powrotem", czyli spotkanie, którego głównym zadaniem jest ocalenie od zapomnienia historii osób, które opuściły swoje miejscowości w trakcie trwania bieżeństwa i po roku 1918 zdecydowały się na powrót do domu, w którym - jak się często okazywało - mieszkał już ktoś inny. W programie spotkanie autorskie z dwiema znanymi autorkami książek, które dotykają problemu bieżeństwa oraz powrotu z bieżeństwa - p. Anetą Prymaką i p. Julią Fiedorczuk oraz prezentacja zdjęć z tego trudnego okresu, ilustrowana śpiewem lokalnego pieśniarza ludowego. Wydarzenie planowane jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 i współorganizowane przez Fundację OIKONOMOS.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego