70. rocznica tragicznych wydarzeń z 1946 r.

Katarzyna Jaworowska, 03 czerwca 2016

W bieżącym roku mija siedemdziesiąta rocznica tragicznych wydarzeń z 1946 roku, kiedy za wiarę zginęły wielu wiernych Cerkwi prawosławnej, w tym mieszkańców wsi Końcowizna, Popówka, Potoka, Rajsk, Sypnie, Szpaki, Wólka Wygonowska, Zanie, Zaleszany.

By zachować o nich pamięć przy cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku został wzniesiony pomnik upamiętniający prawosławne ofiary drugiej wojny światowej i czasów powojennych, męczenników za wiarę i narodowość. W pierwszą niedzielę czerwca, kiedy Cerkiew wspomina pamięć Męczenników Ziemi Chełmskiej i Podlaskiej w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku są wspominane ofiary tych tragicznych wydarzeń.

Również w bieżącym roku, w niedzielę 5 czerwca o godz. 10.00, będzie sprawowana Lituria Święta i nabożeństwo za zmarłych (panichida). Probosz parafii pw. Świetego Ducha w Białymstoku, jak i przedstawiciele prawosłwnych organizacji zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w nabożeństwach. Obecność w tym dniu w tej cerkwi będzie symbolem naszej pamięci i naszej wdzięczności za to, kim jesteśmy.

Szczegóły dostępne tutaj.

na podstawie: swietegoducha.cerkiew.pl