Pamięć proroka Eliasza w Siemiatyczach

ks. Andrzej Stremkowski, 04 sierpnia 2020

Dzień 2 sierpnia, kiedy Cerkiew wspomina pamięć świętego proroka Eliasza, jest szczególnie ważny dla prawosławnych mieszkańców ziemi siemiatyckiej. Uroczystości poświęcone Jego pamięci co roku odbywają się w parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach.

Świętowanie rozpoczęło się 1 sierpnia o godzinie 17.00 całonocnym czuwaniem. Nabożeństwu przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz w asyście przybyłego duchowieństwa. Tradycją miejscowej parafii jest przystępowanie w tym dniu po raz pierwszy do spowiedzi dzieci kończących edukację przedszkolną.

Świąteczny dzień rozpoczął się o godzinie 6.30 małym poświęceniem wody. Po nim odprawiono pierwszą św. Liturgię. Oprawę muzyczną zapewnił chór parafii śww. app. Piotra i Pawła w Siemiatyczach pod batutą matuszki Sofii Diachuk. Następnie odczytano akatyst do św. proroka Eliasza.

Około godz. 9.40 do świątyni przybył przewodniczący tegorocznym uroczystościom biskup siemiatycki Warsonofiusz. Dostojnego gościa przywitała młodzież oraz Rada Parafialna. Zwracając się z mową powitalną ks. proboszcz przypomniał, jakie były początki budowy miejscowej cerkwi oraz podkreślił wielki wkład parafian wniesiony w powstawanie tutejszego domu Bożego.

Centralna św. Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Paweł Sterlingow, dziekan siemiatycki. Kaznodzieja zwrócił uwagę na rolę proroków jako tych, którzy pokornie biorąc na siebie trud powierzonej im misji, uczyli wierności i szacunku do wiary ojców. Prorocy przemawiają nie tylko do sobie współczesnych, ale kierują swój przekaz do nas, ukazując drogę do zbawienia.

Święto zakończyło się uroczystą procesją wokół świątyni. Po jej zakończeniu ze słowem zwrócił się Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz. Hierarcha przybliżył postać proroka Eliasza. Zwrócił uwagę na to, że Eliasz będąc prorokiem, który nie zostawił po sobie żadnych pism, odcisnął ogromny ślad w świadomości wiernych. Jego bezkompromisowe oddanie Bogu uczy nas wierności Chrystusowi, przejawem której jest więź eucharystyczna.

Na zakończenie ks. mitrat Bazyli Litwiniuk podziękował Jego Ekscelencji, duchowieństwu i wszystkim zebranym za uczestnictwo w uroczystościach.

Tegoroczne uroczystości zebrały liczne grono wiernych, wśród których było dużo dzieci i młodzieży. Centralną Liturgię uświetnił swoim śpiewem chór pod dyrekcją matuszki Marii Demczuk.

Fotografie: Piotr Sterlingow

Za: orthodox.pl