Ku czci św. Antoniego Kijowsko-Pieczerskiego w Holi

Tadej Karabowicz, 28 lipca 2020

W niedzielę 26 lipca w cerkwi w Holi odbyły się uroczyści ku czci św. Antoniego Pieczerskiego (23 lipca). Uroczystości liturgiczne w bieżącym roku odbywały się bez „Jarmarku Holeńskiego", który został odwołany ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19. Poprzez to holeński "praznik" był skromniejszy i odbywał się w gronie parafialnym.

Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył Arcybiskup Abel, Ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko – Chełmskiej. Władyka został tradycyjnie powitany przez parafian kwiatami oraz chlebem. Do wspólnej modlitwy za parafian zaprosił Arcybiskupa Abla proboszcz parafii w Horostycie, ks. prot. Tomasz Łotysz.

W słowach homilii Arcybiskup Abel nawiązał do tegorocznej pandemii jako próby dla współczesnego człowieka, zagłębionego w codzienności. Na przykładzie życia św. Antoniego Pieczerskiego Władyka wskazał, jak umacniać wiarę w ludziach poprzez głoszenie Świętej Ewangelii. Świętość mnicha Ławry Kijowsko-Pieczerskiej św. Antoniego, poprzez głoszenie Ewangelii, była zaczynem do świętości Równego Apostołom Świętego Księcia Włodzimierza - podkreślił Arcybiskup Abel.

Boska Liturgia w zabytkowej cerkwi w Holi z 1702 roku zakończyła się tradycyjną procesją „krestnym chodem” i "mnoholetijem". Władyka podziękował przybyłemu na Liturgię duchowieństwu, diakonom, chórowi pod kierownictwem matuszki Agnii Łotysz oraz prawosławnym wiernym uczestniczącym w święcie patronalnym w Holi.

Fot: Dariusz Jaremek