polska: Jubileusz nauczania religii prawosławnej w szkołach

Jubileusz nauczania religii prawosławnej w szkołach

ks. Andrzej Baczyński, 02 czerwca 2016

W dniu 28 maja 2016 r. w Monasterze św. św. Marty i Marii na św. Górze Grabarce miały miejsce diecezjalne uroczystości z okazji jubileuszu XXV-lecia nauczania religii prawosławnej w szkołach. Jubileuszowemu spotkaniu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski.

Uroczystości rozpoczęła Święta Liturgia i molebien dziękczynny celebrowane przez Jego Ekscelencję Najprzewielebniejszego Jerzego Biskup Siemiatyckiego, Przewodniczącego Komisji ds. Katechezy PAKP.

W uroczystościach wzięli udział księża dziekani, proboszczowie parafii oraz katecheci diecezji warszawsko-bielskiej. Ministra Edukacji Narodowej reprezentowały – Jadwiga Mariola Szczypiń – Podlaski Kurator Oświaty oraz Wicekurator Bożena Dzitkowska.

Moderatorem Konferencji był dr Jan Zieniuk, Dyrektor Metropolii Prawosławnej ds. nauczania religii, który dokonał otwarcia oficjalnej części jubileuszu oraz wprowadzenia. Jako pierwszy głos zabrał metropolita Sawa, który m.in. bilansując ćwierćwiecze wskazywał na wyzwania związane z przygotowaniem kadr po powrocie religii prawosławnej do szkół, powołaniu Katechetycznego Studium Pedagogicznego oraz roli dra Jana Zieniuka, dyrektora ówczesnego Studium. Jego Eminencja zwracał uwagę na niezwykle istotną rolę i misję katechety oraz jego osobistego przykładu w procesie edukacji religijnej i wychowania młodzieży. Apelował do nauczycieli o nieustanną troskę o własny rozwój zarówno duchowy jak i intelektualny. W tym zaś procesie, wskazywał na niezwykle ważne ogniwo, jakim jest bojaźń Boża, która prowadzi do mądrości, pokory, szacunku i miłości oraz właściwych relacji względem innego człowieka.

Biskup Jerzy w swoim słowie zwrócił uwagę na szczególną i wyjątkową rolę metropolity Sawy, ówczesnego arcybiskupa białostocko-gdańskiego, który z wielkim poświęceniem i troską podjął się organizowania nauczania religii po powrocie do szkół i starannego przygotowywania i kształcenia kadr. Włądyka Jerzy wskazywał na osiągnięcia w wielu obszarach w zakresie nauczania religii prawosławnej m.in. opracowanie podstawy programowej i programu nauczania, podręczników i pomocy dydaktycznych do nauczania religii, opracowanych na wysokim poziomie, wcale nie ustępującym, jak stwierdził, materiałom i pomocom dydaktycznym do nauczania religii opracowanym w innych kościołach lokalnych chociażby greckim czy rosyjskim.

Kurator Oświaty, Jadwiga Mariola Szczypiń w swym wystąpieniu gratulowała sukcesów i osiągnięć w wielu obszarach nauczania religii prawosławnej oraz podkreślała zgodnie z myślą metropolity Sawy, szczególnie ważny aspekt tradycyjnego wychowania dzieci i młodzieży opartego o wartości najwyższe, takie jak miłość do Boga i szacunek wobec innego człowieka.

Następnie miało miejsce wystąpienie dr Lilli Busłowskiej, która zaprezentowała publikację wieloautorską XXV lat nauczania religii prawosławnej w szkole ukazującą dorobek Cerkwi w zakresie szkolnej edukacji religijnej w latach 1990-2015.

Z okazji jubileuszu XXV-lecia nauczania religii prawosławnej w szkołach, w uznaniu dotychczasowego trudu na rzecz edukacji religijnej dzieci i młodzieży, zasłużonym nauczycielom wręczono nagrody resortowe – medal Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody cerkiewne – order św. Równej Apostołom Marii Magdaleny i Dyplom Uznania Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

Ostatnim punktem uroczystości była część artystyczna z udziałem dzieci z Zespołu Szkół z oddz. Integracyjnymi w Siemiatyczach, przygotowana przez katechetkę Walentynę Gawryluk. Spotkanie jubileuszowe zakończył wspólny obiad z udziałem uczestników uroczystości.

Fot. ks. Mirosław Lewczak

za: orthodox.pl