polska: Uroczystości pogrzebowe kozaków na cmentarzu prawosławnym w Lublinie

Uroczystości pogrzebowe kozaków na cmentarzu prawosławnym w Lublinie

Łukasz Łoś, 02 czerwca 2016

Z inicjatywy Związku Kozaków w Polsce, którego to atamanem jest związany z katedrą Przemienienia Pańskiego w Lublinie Marek Wasilenko, dokonano ekshumacji szczątków kozackich kości spoczywających na prywatnym podwórzu w Peresołowicach k. Hrubieszowa. Ekshumowano szczątki Dońskich Kozaków poległych w walce z bolszewikami w czasie wojny w 1920 roku.

W czasie wojny z bolszewikami gotowość do walki po stronie Polski zgłosiło około 80 tysięcy żołnierzy i oficerów byłego Imperium Rosyjskiego, w tym około 7 tysięcy Kozaków.

Uroczystościom żałobnym przewodniczył ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel, któremu asystowali proboszcz parafii św. Piotra Mohyły w Lublinie ks. prot. Mirosław Wiszniewski wraz z wikariuszem świątyni katedralnej ks. prot. Jerzym Łukaszewiczem oraz diakonem ks. dr Aleksym Kursy. Uroczystości uświetnił chór katedralny „Woskresinnia” z Równego na Ukrainie.

Uroczystości miały charakter oficjalny. Ze świątyni katedralnej orszak konny ułanów kozackich pod eskortą policji wyruszył ulicami miasta na cmentarz prawosławny przy ulicy Lipowej. Relacje z wydarzenia można obejrzeć i odsłuchać na stronie internetowej Radia Lublin.

W trakcie nabożeństwa żałobnego (panihidy) na cmentarzu arcybiskup Abel zwrócił się do zebranych z okolicznościowym słowem. Podziękował lubelskiemu atamanowi Markowi Wasilenko za inicjatywę dzisiejszej uroczystości. Arcypasterz wyraził radość z tego, że w wydarzeniu uczestniczą goście z Rosyjskiej Federacji z Kaliningradu oraz z Mińska na Białorusi jak też Kozacy z Niemiec. Władyka podkreślił, że powagą dzisiejszego dnia jest obecność lubelskich władz administracyjnych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego oraz liczne grono sympatyków. Arcybiskup Abel złożył wyrazy uznania dla rodziny Sawów, którzy przez dziesiątki lat na swoim podwórzu opiekowali się dotychczasową mogiłą poległych. Słowa te skierował do obecnego na uroczystości znanego historyka lubelskiego dra Mariusza Sawy z rodzicami. Zwracając się do obecnych kozaków władyka podkreślił ich odpowiedzialność za patriotyzm i wychowanie młodych pokoleń w świadomości dla rodzimej Cerkwi prawosławnej.

Słowa wdzięczności arcybiskup wyraził również na na ręce dyrygenta chóru z Równego, Aleksandra Odyńca, jak też dla obecnego duchowieństwa. Podczas tej uroczystości Wojewodę Lubelskiego reprezentował dyrektor Lucjan Osiecki, obecny był także honorowy konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Rumunii Robert Walczak, a Zbigniew Jurkowski, przyjaciel lubelskich kozaków, reprezentował lokalny Samorząd Miejski jako Radny.

Na zakończenie głos zabrał główny inicjator uroczystości Ataman Marek Wasilenko przewodniczący Związku Kozaków w Polsce, który z wielkim wzruszeniem podkreślił ważność wydarzenia. Podziękował wszystkim za udział i pomoc, a w szczególności arcybiskupowi Ablowi.

Podczas składania wieńców na nowo usytuowanej zbiorowej mogile chór katedralny „Woskresinnie” wykonał hymn rosyjskiej emigracji Kol slawien Dymitra Bortniańskiego.

fot. Tymoteusz Kozka