świat: Kair: spotkanie komisji ds. dialogu pomiędzy Cerkwiami rosyjską i koptyjską

Kair: spotkanie komisji ds. dialogu pomiędzy Cerkwiami rosyjską i koptyjską

Dominika Kovačević , 20 lutego 2016

W dniach 5-7 lutego w Kairze miało miejsce posiedzenie komisji ds. dialogu pomiędzy Cerkwiami rosyjską (czyli jedną z chalcedońskich-bizantyjskich) i koptyjską (czyli jedną z dochalcedońskich-orientalnych).

Spotkanie odbyło się na mocy porozumienia z listopada 2014 roku, kiedy to zwierzchnik Cerkwi koptyjskiej – patriarcha Teodor II – przebywał z wizytą w Rosji.

Obydwie strony reprezentowali znaczący hierarchowie i duchowni ze swoich ojczyzn jak i zagranicy.
Najważniejszym celem spotkań komisji jest rozwinięcie współpracy pomiędzy obydwoma Cerkwiami w zakresie teologicznym, akademickim, monastycznym, pielgrzymkowym, społecznym oraz relacji Cerkiew-państwo.

Na spotkaniu przyjęto wspólne oświadczenie w sprawie dramatycznej sytuacji chrześcijan w niektórych krajach Bliskiego Wschodu – przede wszystkim Iraku, Syrii i Libii – w którym nawołuje się do zaprzestania prześladowań religijnych. Podkreślono również, iż w ostatnim czasie Egipt może służyć przykładem zwalczania ekstremizmu religijnego, a zatem pokojowej koegzystencji ludzi różnych wyznań.

Wyrażono również wyrazy współczucia bliskim ofiarom katastrofy rosyjskiego samolotu na Synaju w październiku minionego roku.

Szóstego lutego członkowie komisji spotykali się z koptyjskim papieżem Teodorem II, a następnie udali się z wizytą do monasteru św. Mikołaja należącego do greckiego Patriarchatu Aleksandrii, gdzie odbyła się rozmowa z metropolitą Memfis Nikodemem.

Biskup Genadiusz, będący przewodniczącym rosyjskiej strony komisji, spotkał się również z przedstawicielami egipskich mediów oraz udzielił wywiadu agencji informacyjnej Al-Balad (arab. „Kraj”), w którym skupił się na zapobieganiu i zwalczaniu problemów ekstremizmu i terroryzmu.

Siódmego lutego przedstawiciele rosyjskiej delegacji sprawowali Boską Liturgię w cerkwi św. Dymitra, będącej w jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego.

Następnie spotkanie zaplanowane jest na lato 2017 roku w stolicy Kazachstanu – Astanie.

Więcej o Cerkwiach orientalnych (dochalcedońskich), do których należą Koptowie, i dialogu Cerkwi bizantyjskich (chalcedońskich) można przeczytać tutaj.


Na podstawie: mospat.ru/en