Zakończono renowację cerkwi Przemienienia Pańskiego na wyspie Kiży

tłum. Michał Diemianiuk, 26 kwietnia 2020

Na wyspie Kiży na jeziorze Onega w rosyjskiej Karelii zakończyła się renowacja mającej 22 kopuły, drewnianej cerkwi Przemienia Pańskiego. Unikalna cerkiew została uznana za niebezpieczną i zamknięta dla zwiedzających w 1980 roku. Jednak aktywna faza renowacji zaczęła się dopiero w 2009 roku.

Specjalnie dla tego obiektu opracowano technologię etapowej naprawy zrębu, nie mającej podobnych na świecie. Cała 38-metrowa konstrukcja, ważąca 600 ton, została podniesiona na zbudowanym wewnątrz metalowym szkielecie. Przy czym cerkiew podzielono na 7 renowacyjnych pasów, każdy z których można było wyjąć ze zrębu, nie narażając pozostałych.

Obecnie cerkiew jest całkowicie oswobodzona z rusztowań. Wewnątrz zebrano autentyczny ikonostas, liczący 105 ikon w rzeźbionej, złoconej ramie, która także została odnowiona.

Na dzień dzisiejszy w cerkwi kończy się odnawianie wnętrza. Z otwarciem letniego sezonu 2020 roku cerkiew będzie gotowa do przyjęcia pierwszych zwiedzających. Oczekuje się, że 19 sierpnia 2020 roku, na parafialne święto Przemienienia Pańskiego, odbędzie się tam pierwsze od 1937 roku nabożeństwo.

Cerkiew Przemienienia Pańskiego jest zabytkiem o znaczeniu międzynarodowym, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i na listę dziedzictwa kulturalnego Federacji Rosyjskiej.

na podstawie: pravoslavie.ru