Posłanie Synodu Cerkwi Serbskiej

Łukasz Kobeszko, 29 marca 2020

Święty Arcybiskupi Synod Serbskiej Cerkwi Prawosławnej w ogłoszonym 28 marca posłaniu poparł rozporządzenia władz kraju, dotyczące sprawowania Liturgii oraz nabożeństw bez udziału wiernych. Serbscy biskupi uściślili w dokumencie, że w celebrowanych za zamkniętymi drzwiami nabożeństwach mogą brać udział tylko kapłani i diakoni, chór cerkiewny oraz tam, gdzie istnieje taka potrzeba, również osoba odpowiadająca za porządek w świątyni.

Wezwano wszystkie osoby powyżej 65 roku życia, jak również osłabionych i zmagających się z innymi chorobami przewlekłymi, do pozostania w domach i niewystawianie na ryzyko zarażenia koronawirusem siebie oraz innych.

Serbscy hierarchowie wyraźnie podkreślili, że Święta Eucharystia nie jest źródłem zakażeń, niemniej w każdej fizycznej przestrzeni i w zgromadzeniach ludzi istnieje niebezpieczeństwo szerzenia się wirusa Sars-Cov-2. Jest to zdaniem biskupów realne niebezpieczeństwo w tej chwili, gdy w wielu krajach mamy do czynienia ze szczytową fazą zachorowań na Covid-19.

"Szczególnie napominamy, że nie byłoby dobrze, gdybyśmy w tej sytuacji pójście do cerkwi traktowali w naszym sumieniu i przed bliźnimi jako wymówkę dla braku poszanowania dla zasad kwarantanny" - dodali biskupi. Jednocześnie hierarchowie Cerkwi w Serbii zalecili i pobłogosławili oglądanie przez wiernych transmisji nabożeństw w internecie, radiu i telewizji.

Za: spc.rs, rts.rs