polska: Obchody Dnia Młodzieży Prawosławnej w diecezji białostocko-gdańskiej

Obchody Dnia Młodzieży Prawosławnej w diecezji białostocko-gdańskiej

Kinga Wieremiejuk, 19 lutego 2016

Święto Spotkania Pańskiego to od wielu lat dzień szczególnie uroczyście obchodzony przez prawosławną młodzież na całym świecie. Z tej okazji w całej Polsce odbyły się różnego rodzaju spotkania integracyjne i zabawy, a wszystko to uzupełnione wspólną modlitwą młodych ludzi. Nie inaczej było w diecezji białostocko-gdańskiej.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej rozpoczęły się 12 lutego o godz. 18.00 w białostockiej sali bankietowej „Santana”.
II Bal Młodzieży Prawosławnej zainaugurowano wspólną modlitwą. Następnie głos zabrali: o. Marek Wawreniuk – opiekun duchowy zarządu BMPDBG, Ksenia Kacejko – przewodnicząca oraz Tomasz Kisielewski – koordynator całego przedsięwzięcia.

Wzorem ubiegłego roku zarówno gospodarze, jak i goście zagraniczni przygotowali układy choreograficzne, prezentując tańce narodowe. Dzięki temu każdy miał niepowtarzalną okazję do poznania odmiennych tradycji i do zawarcia międzynarodowych znajomości. Tego wieczoru uczestników balu czekało wiele atrakcji: wystąpił zespół Server, a o północy gry i zabawy poprowadził zespół Biesiadniki. Na żywo zaśpiewała Aneta Turowska, a oprawą muzyczną całej imprezy zajął się DJ Radek. Ponadto Dariusz Kryszpiniuk poprowadził przyspieszony kurs nauki tańców m.in. polk i belgijki. Bratczykowie bawili się do samego rana przy rytmach polskiej, rosyjskiej i białoruskiej muzyki.

Drugi dzień obchodów Światowego Dnia Młodzieży Prawosławnej młodzież spędziła na łonie natury. Tuż po godz. 10.00 dwa autokary wyruszyły w kierunku Białowieży. Pierwszym miejscem na planie wycieczki był rezerwat pokazowy żubrów. Zarówno polska, jak i zagraniczna młodzież miała okazję do wspólnej integracji na tle malowniczej puszczy. Ponadto wszyscy mogli pogłębić swoją wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt. Następnie bractwowicze udali się do Doliny Żubra. Pomimo pochmurnej pogody, każdemu dopisywał dobry humor. Przy płomieniach ogniska nie zabrakło gier i zabaw. Po zjedzeniu pieczonych kiełbasek wszyscy udali się do pobliskiego domku, gdzie przy kubkach gorącej herbaty wspólnie śpiewali piosenki przy akompaniamencie harmonii. Dzień zakończył się nabożeństwem całonocnego czuwania, na którym młodzież uczestniczyła w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce.

Niedzielny poranek rozpoczął się Świętą Liturgią celebrowaną w supraskiej cerkwi przez biskupa Grzegorza. Następnie w auli Akademii Supraskiej Dominika Kovačević wygłosiła wykład na temat współczesnego męczeństwa oraz prześladowań. Prelegentka przybliżyła wszystkim uczestnikom historię chrześcijan na świecie. Szczególną uwagę poświęciła opowiadaniu o Syrii i Turcji. Była to niepowtarzalna okazja do poznania namiastki życia codziennego uchodźców. Zebrani obejrzeli wiele interesujących filmów, które dały możliwość poznania tradycji i kultury prawosławnych chrześcijan na innym krańcu świata. Na zakończenie tegorocznych obchodów uczestnikom wręczono upominki.