publicystyka: Wola Boża

Wola Boża

tłum. Anna Jawdosiuk-Małek, 25 maja 2016

Niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie.  (Mt 6,10)

Najlepszym ziemskim losem dla człowieka jest wykonywanie woli Bożej. Nie jedynie czasem, powierzchownie, często od niechcenia, ale właśnie tak, jak wypełniana jest wola w niebie. Trzy pierwsze prośby Modlitwy Pańskiej odnoszą się bezpośrednio do Ojca: Imię Twoje, Królestwo Twoje, wola Twoja. Chrystus uczy człowieka stawiać Boga na pierwszym miejscu, które Jemu przynależy. Po pierwsze niebiańskie – po wtóre ziemskie, najpierw duchowe – później cielesne, najpierw Boże – potem ludzkie. Chrystus odrywa ludzkie spojrzenia przykute do tego, co nas otacza, kierując nasz wzrok ku Ojcu i ku temu, co Go dotyczy.

U nas jest inaczej: to, co nasze stoi na centralnym miejscu. Nasze zmartwienia, potrzeby, sprawy pochłaniają wszystko i z nimi zwracamy się do Boga, widząc w Nim jedyne wyjście z trudnego położenia. Być może On Sam nie ma w naszym życiu żadnego miejsca. Stąd nieprawidłowość, grzeszność, bezsensowność całej naszej egzystencji. Chrystus uznaje tylko jeden porządek rzeczy i ogłasza go w tej wspaniałej modlitwie: „na początku jest Bóg”. Gdy człowiek duszą przyjmie tę prawdę, wówczas rozpocznie się jego prawdziwe chrześcijańskie życie.

Szukając przede wszystkim woli Bożej i wykonując ją na miarę światła [rozumu – przyp. tłum.] mu ofiarowanego człowiek wchodzi w strefę Bożego Królestwa i zaczyna poznawać i sławić Imię Tego, od Którego pochodzi wszelka łaska i wypełnienie wszelkiej potrzeby. Pojawia się równowaga w duszy człowieka; wówczas to wola Boża zostaje przyjęta nie tyle ze smutną pokorą, ile z pełną energią i ufnością w obiecaną miłość.

W pewnej szkole zapytano dzieci: „Jak powstaje wola Boża na niebie?” Posypało się wiele odpowiedzi: „chętnie”, „teraz”, „radośnie”… Ostatni głosik należał do małej dziewczynki, która pokornie powiedziała: „Nie pytając - dlaczego”!

Tak, z zaufaniem, które nie pyta, lecz wypełnia, tworzą wolę Bożą ci, którzy świadomie wypowiadają tą trzecią prośbę i łączą z nią swe życie.

Za: Каждый день-подарок Божий. День за днем. Дневник православного священника. Москва Сибирская Благозвонница 2014.