świat: Kosowo: poświęcenie odbudowanego seminarium w Prizreniu
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Kosowo: poświęcenie odbudowanego seminarium w Prizreniu

Dominika Kovačević, 23 maja 2016

W ramach marcowych pogromów na Serbach dokonanych przez zamieszkujących Kosowo, wyznających islam Albańczyków spalono wiele cerkwi regionie, a w samym Prizreniu – wszystkie, w tym monaster Ljeviškiej ikony Bogurodzicy z XIV wieku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Los świątyń podzieliło również prawosławne seminarium duchowne w tym mieście, które wcześniej działało nieprzerwanie przez 133 lata.

Mimo że w międzyczasie Kosowo proklamowało „niepodległość”, podjęto się trudnego zadania odnowy zniszczonych obiektów sakralnych. Dzięki pomocy państwa serbskiego, Norwegii oraz pojedynczych ludzi, udało się zebrać potrzebne fundusze.

W trzecią niedzielę Paschy, czyli Niewiast Niosących Wonności, 15 maja, w ramach dorocznego soboru biskupów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, po Boskiej Liturgii sprawowanej przez hierarchów w – również odnowionym (o czym pisaliśmy tutaj) – soborze św. Jerzego w Prizreniu, patriarcha Ireneusz poświęcił odbudowane budynki seminarium. Nie krył wzruszenia, bowiem jest to uczelnia, którą sam ukończył.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele serbskich władz, dyplomacji i sił KFOR pilnujących bezpieczeństwa w prowincji, a także mniszki ze słynnego greckiego monasteru Ormilia.

W swoim okolicznościowym przemówieniu zwierzchnik serbskiej Cerkwi zachęcił, by za odnową murów poszła i odnowa życia duchowego i kulturalnego Serbów w tym mieście, jak i ogółem w Kosowie. Zachęcał wygnanych i uciekających do powrotu.

Seminarium już pewien czas temu wznowiło swoją działalność edukacyjną i formacyjno-duchową. Obecnie 10 wykładowców uczy tu 50 alumnów.


Galeria zdjęć przedstawiająca odnowiony budynek zewnątrz i wewnątrz

Na podstawie: spc.rs