Premiera „Kolorów Prawosławia. Albania” w Tiranie

Jarosław Charkiewicz, 23 stycznia 2020

W niedzielę, 19 stycznia 2020 r., o godz. 18.00 w Centrum Kulturalnym prawosławnej katedry Zmartwychwstania Pańskiego w Tiranie odbyła się albańska premiera albumu „Kolory Prawosławia. Albania”, ósmego z tej serii wydawnictwa.

Uroczystość, którą zaszczycił swoją obecnością arcybiskup Albanii, Durres i Tirany Anastazy, a w której wzięło udział wielu zacnych gości, m.in. ambasador Polski w Tiranie Karol Bachura, składała się z kilku części: występu chórów cerkiewnych, panelu dyskusyjnego z organizatorami przedsięwzięcia, wręczenia nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego „Kolory Prawosławia. Albania” i otwarcia wystawy fotograficznej o tej samej nazwie. Organizatorem uroczystości była Cerkiew prawosławna w Albanii we współpracy z Cerkwią prawosławną w Polsce i portalem internetowym OrthPhoto.net. Celem albumu, jak i całego przedsięwzięcia, było zaprezentowanie różnorodności i piękna Prawosławia w Albanii.

Wśród występujących zespołów znalazł się ośmioosobowy chór „Kaladniki” z Białegostoku pod dyrygentura Miry Dudel i dwa chóry tirańskiej katedry Zmartwychwstania Pańskiego: męski-bizantyjski „Święty Jan Kukuzel” i mieszany-słowiański.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli: metropolita Elbasanu Andon, prof. Andi Rembeci, Aleksander Wasyluk i Jarosław Charkiewicz. Byli oni jednocześnie, wraz z nieobecnym na uroczystości Peterem Williamsem, jurorami tego konkursu. Z licznie zgromadzoną publicznością (około 500 osób) dzielili się oni swoimi wrażeniami z konkursu i opowiadali o powstawaniu albumu oraz jego zawartości.

Bardzo uroczysty charakter miało wręczenie nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego, któremu przewodniczył arcybiskup Anastazy wraz z członkami jury. Zostały one przyznane w czterech kategoriach: świątynie, ludzie, reportaż i zmartwychwstanie Cerkwi w Albanii. Grand prix konkursu przyznano małżeństwu ks. Stefanosowi i Aleksandrii Ritsi.

Ostatnim akordem uroczystości było otwarcie wystawy zwycięskich prac, połączone z promocją albumu i możliwością zapoznania się z dotychczas wydanymi albumami z serii „Kolory Prawosławia”. Na wystawie znalazły się zdjęcia wybrane z 472 fotografii wysłanych na konkurs „Kolory Prawosławia. Albania” przez 50 uczestników z 10 krajów.

Fotografie: Jarosław Charkiewicz