polska: W Lublinie rozpoczyna się festiwal
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

W Lublinie rozpoczyna się festiwal

opr. Katarzyna Draniewicz, 20 maja 2016

Dnia 20 maja br. rozpoczyna się trzydniowy festiwal „Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina” przygotowany w związku ze zbliżającym się jubileuszem 700-lecia Miasta Lublin. Dzisiejsza odsłona festiwalu ma charakter historyczno-teologiczny i odbywa się pod hasłem SŁOWO. Festiwal potrwa do niedzieli.

SŁOWO to główny motyw pierwszego dnia festiwalu, w czasie którego odbędzie się konferencja popularno-naukowa składająca się z cyklu trzech wykładów związanych z tematem „Kulturowa tożsamość Lublina. Spotkanie Wschodu i Zachodu”. Pierwszy z nich zatytułowany „Wiara, kult, kultura – źródła wielokulturowości Lublina” wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Leśniewski (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II), który pełni funkcję Przewodniczącego Rady Programowej Festiwalu, drugi wykład pt. „Renesans lubelski. Spotkanie kultur europejskiego Wschodu i Zachodu” - prof. dr hab. Irena Rolska (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) oraz trzeci - „Kaplica Zamkowa Trójcy Świętej – synteza ducha i sztuki chrześcijańskiej” dr Andrzej Frejlich (historyk sztuki, bizantynista z Lubelskiego Muzeum w Lublinie). Konferencja odbędzie się w sali malarstwa współczesnego, podobnie jak wszystkie pozostałe piątkowe wydarzenia festiwalowe - na Zamku Lubelskim w godzinach 16.00 – 19.00.

Po zakończeniu wykładów w Kaplicy Zamkowej Trójcy Świętej będzie miał miejsce koncert pieśni prawosławnych w stylu bizantyńskim w wykonaniu Chóru Żeńskiego Monasteru Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

Każdego dnia w trakcie trwania festiwalu zostanie zaprezentowane wschodniosłowiańskie dziedzictwo kulturowe Lublina z innej perspektywy: historyczno-teologicznej pod hasłem SŁOWO, ikonograficznej - OBRAZ i muzycznej - ŚPIEW . Szczegóły na: likp.pl.

Festiwal odbędzie się w różnych przestrzeniach Lublina zarówno sakralnej, jak i świeckiej, sygnalizując tym samym przenikanie się tradycji duchowej i historycznej, które tworzą fundament kulturowy Lublina. "Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina" organizują: Lubelski Instytut Kultury Prawosławnej, Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska oraz Bractwo Świętych Cyryla i Metodego. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.
 
Poniżej film z konferencji prasowej, która odbyła się w przeddzień festiwalu:


Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj.