polska: Nowe materiały na stronie dotyczącej choroby alkoholowej

Nowe materiały na stronie dotyczącej choroby alkoholowej

Stefan Dmitruk, 19 maja 2016

W ostatnim czasie na blogu nieupiwajemajaczasza.wordpress.com opublikowano materiały pomocne w pracy duszpasterskiej w stosunku do osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu.

Najważniejszy z materiałów to tekst autorstwa Сonrada L. Bergendoffa ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Pomoc kapłana alkoholikowi. Wprowadzenie do problemu zawiera praktyczne wskazówki skierowane do duchownych. Pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odpowiada na pytania: w jaki sposób rozpoznać alkoholizm, jak praktycznie udzielić pomocy alkoholikowi oraz jego rodzinie oraz jaka jest rola kapłana w procesie trzeźwienia. Należy zauważyć, że napisany ponad 30 lat temu tekst nie stracił na aktualności, ponieważ jest wykorzystywany w praktyce przez Fundację „Stary Świat”, niosącą pomoc alkoholikom na terenie Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

Były psychoterapeuta Centrum im. św. Jana z Kronsztadu w Petersburgu – prof. Dymitr Awdiejew – w tekście Duchowe przyczyny alkoholizmu wyjaśnia źródła oraz etapy uzależnienia alkoholowego. Awdiejew zwraca uwagę na trzy aspekty - medyczny, psychologiczny i duchowy - niezbędne w trzeźwieniu alkoholika.

Zastosowanie praktyczne w pracy duszpasterskiej może mieć opracowanie ks. prof. Aleksego Moroza – dyrektora Diecezjalnego Centrum „Zmartwychwstanie” oraz kierownika Szkoły Trzeźwienia przy Ławrze pw. św. Aleksandra Newskiego w Petersburgu. Rosyjski duchowny na bazie „Programu 12 kroków Anonimowych Alkoholików”, tekstu Włodzimierza Michajłowa oraz doświadczenia Prawosławnego Klubu im. św. Bonifacego w Petersburgu napisał Drabinę trzeźwienia. Jest to program powrotu do trzeźwości alkoholika zgodny z nauką Cerkwi prawosławnej.

Warto dodać, że blog posiada stronę na Facebooku.