Świętego męczennika Serafina w Katyniu

Aleksander Wasyluk, 13 grudnia 2019

W dniach 7 – 8 grudnia, na zaproszenie JE Najprzewielebniejszego Izydora, Metropolity Smoleńskiego i Dorogobużskiego, z wizytą w Smoleńsku w Rosji przebywał JE Najprzewielebniejszy Jakub, Arcybiskup Białostocki i Gdański. Głównym punktem wizyty delegacji polskiej Cerkwi była Boska Liturgia w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Katyniu w dniu modlitewnej pamięci św. męcz. Arcybiskupa Serfima (Ostroumowa).

Po świątecznej Liturgii zgromadzeni udali się z procesją do miejsca pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. Sprawowano tam panichidę, złożono wieńce oraz zapalono znicze. W uroczystościach uczestniczył konsul RP w smoleńsku Andrzej Chodkiewicz.

Przy okazji tych uroczystości miało miejsce kolejne otwarcie wystawy "Kolory Prawosławia. Polska". Odbyło się ono 10 grudnia w Centrum Wystawienniczym im. Tieniszewych w Smoleńsku. 

Na otwarciu obecni byli: metropolita smoleński i dorogoburski Izydor, wicegubernator Obwodu Smoleńskiego Polina Chomajko, Kierownik Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku Andrzej Chodkiewicz oraz koordynator serwisu www.orthphoto.net Aleksander Wasyluk.

Fotografie: Aleksander Wasyluk