Trzęsienie ziemi w Albanii

Jakub Oniszczuk, 03 grudnia 2019

26 listopada w trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6,4 w Albanii zginęło 51 osób, około 2000 zostało rannych. Najbardziej ucierpiało nadmorskie, turystyczne miasto Durres, znajdujące się niedaleko epicentrum trzęsienia.

Niezwłocznie po tragedii arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy wezwał do otwarcia wszystkich cerkiewnych nieruchomości na potrzeby poszkodowanych. Pozbawieni dachu nad głową znaleźli schronienie w cerkwiach Durres, skicie Niewiast Niosących Wonności, oraz w seminarium w monasterze Świętego Błażeja (Shen Vlash). W samym monasterze schronienie znalazło ponad 200 osób.

Cerkiew w Albanii organizuje również wolontariuszy do pomocy przy poszkodowanych. Zaangażowani są seminarzyści i katecheci.

Cerkiew w Albanii, choć stanowi zdecydowaną mniejszość w kraju zdominowanym przez islam, od początku działalności arcybiskupa Anastazego odznacza się zaangażowaniem w działalność na rzecz ogółu społeczeństwa. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność charytatywną, sierocińce, szkoły, a nawet klinikę.

Aby wesprzeć Cerkiew w Albanii w tym trudnym czasie, organizowana jest zbiórka funduszy.
Pieniądze można już wpłacać na konto ELEOS-u:
Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia
PKO BP 37 1020 1042 0000 8602 0120 5236
koniecznie z dopiskiem (tytułem płatności): ALBANIA

Właśnie zakończyliśmy pracę nad albumem „Kolory Prawosławia. Albania”. W trakcie prac nad albumem poznaliśmy kraj, Cerkiew i przede wszystkim jej zwierzchnika Arcybiskupa Anastazego. Wkrótce na łamach cerkiew.pl ukaże się obszerny wywiad, który miałem przyjemność z nim przeprowadzić. W trakcie wywiadu i nie tylko wtedy Arcybiskup podkreślał, że prawosławie to miłość, kładł nacisk na misyjność i pomoc socjalną dla ludzi. W rozmowach z nami wielokrotnie podkreślał, że mimo iż jego Cerkiew jest w wielkiej potrzebie, nie można zapominać o innych lokalnych Cerkwiach i że trzeba je również wspierać.
Teraz, w związku z trzęsieniem ziemi, nadarza się okazja, by zrobić coś dla Cerkwi w Albanii i ludzi, którzy znaleźli się w wielkiej potrzebie i nieszczęściu. Z inicjatywy osób zaangażowanych w powstanie albumu, Cerkiew Prawosławna w Polsce organizuje zbiórkę pieniędzy dla ofiar kataklizmu. Zbiórka będzie przeprowadzona w naszych cerkwiach i za pomocą internetu. Jako organizatory jesteśmy też otwarci na inne pomysły i działania, zapraszamy do współpracy i wspólnego działania na rzecz potrzebujących.


– mówi koordynator akcji, Aleksander Wasyluk
Fotografie: Alexandria Ritsi