polska: Dlaczego warto kontynuować tradycję Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę?

Dlaczego warto kontynuować tradycję Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę?

Aleksandra Honczar, 10 maja 2016

Już niecały tydzień pozostał do XVII Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę. W dniach 13-15 maja będziemy mogli po raz kolejny wziąć udział w największym przedsięwzięciu Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce. To właśnie od tego spotkania rozpoczyna się historia Organizacji, która wpisała się w życie tysięcy młodych, prawosławnych ludzi w Polsce. Przez niespełna 40 lat wiele się zmieniło, jednak cel pozostał ten sam – modlitwa, zdobywanie wiedzy i integracja. Refleksjami o przeszłości „Majowej”, wartościach, które niesie za sobą spotkanie i o tym dlaczego warto pojechać, podzielą się z Czytelnikami osoby związane z Bractwem dziś oraz weterani bractwowych przygód. Nie zabraknie także informacji o tym, co czeka nas w tym roku.

O. Paweł Szwed – opiekun Zarządu Centralnego BMP w Polsce:
Paschalna pielgrzymka młodzieży, to przede wszystkim jedyny moment w roku, kiedy może się spotkać młodzież prawosławna zarówno z całej Polski jak i zza granicy. Wspólna modlitwa, spędzenie czasu jak i wspólny trud/wysiłek mają służyć dobru Cerkwi i naszemu zbawieniu. Jeśli chodzi o wartości duchowe to, ideałem spotkania na św. Górze Grabarce jest radosna, paschalna modlitwa na tym świętym miejscu, którą możemy jedynie zrealizować we wspólnym zjednoczeniu z Bogiem i z każdym z nas, w czasie św. Eucharystii. Do takiego ideału musimy ciągle dążyć. Chcielibyśmy aby każdy z nas przez te dni przystąpił do sakramentów spowiedzi i św. Eucharystii. Młodzież musi sobie uświadomić, że życie w Cerkwi to ciągła chęć przebywania w Bogu, dla Boga i z Bogiem. A najbardziej poznajemy Boga przez miłość do drugiego człowieka, spotkanie z nim.

Maciej Owsiejczuk – Przewodniczący BMP w Polsce:
Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę, którą przyjęło się nazywać „Majową” to najważniejszy punkt w kalendarium Bractwa Młodzieży Prawosławnej, a jego wyjątkowość doskonale opisuje już sama nazwa:
Ogólnopolska – na „Majową” przyjeżdża młodzież z całej Polski i nie tylko. Zawsze pojawiają się także delegacje z różnych innych krajów. W tym roku również zaszczycą nas swoją obecnością.
Paschalna – odbywa się w najpiękniejszym okresie kalendarium liturgicznego - podczas świętowania Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa
Pielgrzymka – co podkreśla główny cel – wspólne uczestnictwo w Boskiej Liturgii i Sakramentach Spowiedzi i Eucharystii. 
Młodzieży Prawosławnej – na spotkanie przybywa rok rocznie kilkaset młodych prawosławnych ludzi. 
Na Św. Górę Grabarkę – to wyjątkowe dla każdej prawosławnej osoby miejsce, nadaje niezastąpiony modlitewny charakter.

Trzydniowe spotkanie pozwala choć na moment oderwać się od codziennego życia, problemów i stresów z nim związanych. Jest to doskonała okazja aby skupić się na modlitwie i uczestniczyć w najważniejszych sakramentach w wyjątkowym miejscu jakim jest Św. Góra Grabarka. Dzięki uczestnictwu w spotkaniach takich jak chociażby „100 pytań do…” można również pogłębić swoją wiedzę teologiczną. „Majowa” jest idealnym momentem na spotkanie z przyjaciółmi oraz nawiązanie nowych znajomości.

Andrzej Sobolewski – uczestnik Pielgrzymki w latach 80-tych:
Na pierwszych „Majowych” było zaledwie kilkadziesiąt osób, jednak w ciągu kilku lat wydarzenie urosło do rangi kilkutysięcznych zjazdów młodzieży z całej Polski. Początkowo nie była to inicjatywa zorganizowana odgórnie, młodzież po prostu chciała się spotkać i szukała sposobu aby to zrobić a zarazem połączyć z modlitwą i zdobywaniem wiedzy. Nie było konkretnego planu działania, jednak mimo tego wyjazd był wspaniałą możliwością spotkania się z przyjaciółmi i nawiązania nowych znajomości.
„Majowa” bardzo różniła się od przyjazdu na Święto Przemieniania Pańskiego. W czasie święta człowiek nawet nie zauważył kiedy nabożeństwo się skończyło i trzeba było wrócić do domu. Na Paschalnej Pielgrzymce zawsze był czas na spotkanie ze znajomymi, na rozmowy, na pomoc siostrom z monasteru. Podczas tych spotkań nawiązałem znajomości, które trwały przez wiele lat.

Anna Nimierowicz – koordynator XXVII Paschalnej Pielgrzymki:
Na tegorocznej „Majowej” na pewno nie zabraknie tradycyjnych elementów takich jak „100 pytań do…” czy mecz piłki nożnej, zrezygnowaliśmy jednak z prezentacji bractw i postanowiliśmy zastąpić je warsztatami, tak aby osoby, które nie czują w sobie duszy sportowca również mogły aktywnie spędzić czas. Chcemy aby tematy warsztatów pozostały niespodzianką jednak podpowiedzią są zdjęcia i grafiki wrzucane regularnie na facebookową stronę wydarzenia. Nie należy jednak zapominać o tym, że głównym celem Pielgrzymki jest udział w nabożeństwach.

Jeśli nie zdecydowałeś się jeszcze na udział w XXXVII Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymce Młodzieży Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę to już ostatni moment. Zostań kontynuatorem tradycji Twoich rodziców i przekonaj się, że naprawdę warto!


Do zobaczenia w piątek!

Więcej informacji