Najlepsi dzwonnicy pochodzą z Białorusi i Supraśla

Katarzyna Draniewicz, 09 maja 2016

W niedzielę zakończył się w Supraślu 7. Międzynarodowy Festiwal Cerkiewnego Dzwonienia. W kategorii młodzieżowej wygrał najmłodszy uczestnik 11-letni Tomasz Wasiluk z Supraśla. Dzwonnicy z Białorusi byli najlepsi w kategorii master i open. Już za rok kolejna szansa na wygraną.

Rywalizowano w trzech kategoriach: najbardziej prestiżowej mistrzowskiej (masters), otwartej (open) oraz młodzieżowej. W kategorii masters pierwszą nagrodę zdobyła Hanna Padradchyk z Mińska na Białorusi. W open - Vladyslav Kavalenka z Mińska. W grupie młodzieżowej - Tomasz Wasiluk z Supraśla. W sumie w konkursie wzięły udział 23 osoby z kraju i zagranicy: Białorusi, Rosji i Niemiec, które zagrały na XVIII-wiecznej dzwonnicy znajdującej się w bramie wejściowej Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu.

Zgłoszeń było więcej, ale część uczestników ze Wschodu nie zdążyła uzyskać wiz. Dlatego kolejny Festiwal planuje się już za rok, w drugim tygodniu po Passze, tak żeby wszyscy zainteresowani graniem na supraskich dzwonach (których jest obecnie 10) mieli możliwość wzięcia udziału w festiwalu.