Wystawa Kolory Prawosławia. Polska w Barlinku

Monika Przybylska, 09 maja 2016

27 kwietnia w Muzeum Regionalnym w Barlinku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej „Kolory Prawosławia. Polska”. Prezentowane zdjęcia to przekrój piękna i różnorodności prawosławia w Polsce. Organizatorzy poprzez wystawę chcieli przybliżyć mieszkańcom Barlinka, czym jest prawosławie, które na polskich ziemiach obecne jest nieprzerwanie od IX wieku, a jego początki na południowych krańcach Polski związane są z misją chrystianizacyjną św. braci Cyryla i Metodego oraz ich uczniów.

Na zdjęciach prezentowanych w muzeum utrwalone zostały krzyże, elementy krajobrazu i architektura sakralna, detale i wystój świątyń, szat liturgicznych, płonących świec, ikon i dymu kadzideł. W kadrach nie zabrakło też wydarzeń religijnych, pielgrzymek, świąt i obrzędów.  Gościem specjalnym wernisażu, a zarazem współorganizatorem wystawy, był ks. Jarosław Biryłko proboszcz Parafii Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Barlinku.

Barlinecka parafia należy do diecezji wrocławsko-szczecińskiej. Ksiądz Jarosław od 2010 roku pełni funkcję proboszcza w Parafii Prawosławnej pw. św. św. ap.ap. Piotra i Pawła w Stargardzie oraz filialnej w św. Mikołaja w Dolicach.

Podczas wernisażu zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać prelekcji dotyczącej historii prawosławia, która dodatkowo wzbogacona została krótkim filmem. Wystawa w muzeum zorganizowana została podczas Wielkiego Tygodnia.

Wernisaż „Kolory Prawosławia. Polska” zorganizowało BOK – Muzeum Regionalne oraz Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Barlinku. Zdjęcia z wystawy sa autorstwa użytkowników serwisu OrthPhoto.net.

Fot. autorka

za: barlinek24.pl