Nowy program dla dzieci

Grzegorz Szmyga, 09 maja 2016

Siedmioodcinkowy cykl krótkich filmów pod wspólnym tytułem: „Małe i duże podróże po cerkiewnej kulturze”, których nie tylko adresatami, ale też uczestnikami są dzieci, ma na celu przybliżenie bogactwa kulturowego Białegostoku, którego znaczącą część stanowi prawosławie. Główne tematy podejmowane w nagrywanych filmach to: ikonografia, muzyka cerkiewna, architektura, tradycje i obyczaje, język, historia oraz prawosławne media w Białymstoku. Kolejne odcinki będę się ukazywały raz w miesiącu na kanale youtube Cerkiew.pl, do którego subskrybcji gorąco zachęcamy.

W pierwszym odcinku cyklu pragniemy zaprezentować państwu tradycje przygotowania do świąt oraz zwyczaje paschalne. Dzieci w Szkole Podstawowej nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku wraz z panią Ireną Matys opowiedzą o przygotowaniu palemek, jajek i wielkanocnych wypieków. Gościem odcinka jest o. Piotr Pietkiewicz i Urszula Czykwin.

Szczególne podziękowania pragniemy skierować do dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 4 im. Sybiraków w Białymstoku oraz stowarzyszenia AB-BA za pomoc w realizacji pierwszego odcinka programu.

Zadanie dofinansowane ze środków budżetu miasta Białegostoku.