Paschalne uroczystości w monasterze w Zwierkach

protodiakon Wiaczesław Perek, 07 maja 2016

Trzeciego dnia święta Paschy (3 maja), w Żeńskim Monasterze Narodzenia Bogurodzicy w Zwierkach odbyły się uroczystości poświęcone świętemu Męczennikowi Gabrielowi Zabłudowskiemu. Na uroczystości, jak co roku, przybyły piesze pielgrzymki z okolicznych miejscowości, w tym największa pielgrzymka z Białegostoku.

Całonocnemu czuwaniu oraz Boskiej Liturgii odprawionej w głównej monasterskiej świątyni pw. św. męcz. Gabriela przewodniczył JE Najprzewielebniejszy Arcybiskup Białostocki i Gdański Jakub. W nabożeństwach uczestniczył także JE Najprzewielebniejszy Biskup Supraski Grzegorz.

Podczas Boskiej Liturgii władyka Jakub, w imieniu św. Soboru Biskupów PAKP, podniósł do godności protijereja ks. Aleksego Petrowskiego, kapelana zwierkowskiego monasteru. Ponadto za zasługi dla Cerkwi podniosł do godności protodiakońskiej ks. diakona Adama Borowika, a ks. diakona Piotra Pietrowskiego nagrodził prawem noszenia podwójnego orarionu.

Po zakończeniu uroczystej paschalnej procesji wokół świątyni ze słowem wystąpiła przełożona monasteru ihumenia Anastazja. Wyraziła swoją wielką wdzięczność hierarchom, duchowieństwu oraz wszystkim obecnym za przybycie na święto i wspólną modlitwę.

Monasterskie nabożeństwa trwały przez cała noc. O godz. 22:00 odprawiony został akatyst ku czci św. Gabriela, o godz. 23:00 akatyst Zmartwychwstaniu Pańskiemu, a o godz. 24:00 akatyst ku czci Bogurodzicy. Pierwsza Boska Liturgia rozpoczęła się o godz. 5:00, zaś druga celebrowana przez hierarchów o godz. 10:00.

Już tradycyjnie relikwie św. męczennika Gabriela, które do tej pory przywożone były z białostockiej Katedry pw. św. Mikołaja na czas święta, pozostaną w monasterskiej cerkwi aż do jesieni. 22 września w dniu święta przeniesienia relikwii św. Gabriela z Grodna do Białegostoku, relikwiarz z ciałem Świętego trafi ponownie do Białegostoku.

za: orthodox.bialystok.pl