Studenci z Białegostoku w Grecji

Katarzyna Wnuszyńska, 19 lipca 2019

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego oraz na zaproszenie Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego Metropolity Kitros, Katerini i Platamonu odbył się studencki wyjazd, łączący różne środowiska akademickie.

Wyjazd rozpoczął się 24 czerwca molebnem w białostockim soborze, sprawowanym przez jednego z duszpasterzy akademickich, ojca Sylwestra Klebusa, który wraz z matuszką Margarytą towarzyszył młodzieży podczas całego wyjazdu. Po męczącej podróży przez Polskę, Słowację i Węgry młodzież dotarła na nocleg do położonego w Serbii Nowego Sadu, gdzie mogła spędzić wieczór wśród malowniczych uliczek starego miasta i zregenerować siły do dalszej podróży. W środowy wieczór po dotarciu do miejsca zakwaterowania, jakim był prawosławny ośrodek wypoczynkowy w Svoronos, nieopodal miasta Katerini, podróżujących przywitał przebywający w Grecji Wasilis, pracownik Metropolii Katerini, który został wyznaczony na opiekuna grupy.

Czwartek upłynął studentom na regeneracji sił po dwóch dniach wyczerpującej podróży i podziwianiu widoków roztaczających się z ośrodka na Górę Olimp. Tegoż dnia nie zabrakło również czasu na odpoczynek na pobliskiej plaży.

W piątek, po modlitwach porannych oraz śniadaniu,  grupa wyruszyła na zwiedzanie żeńskiego monasteru św. Efrema w Kontariotissa. Po dotarciu na miejsce została przywitana przez siostrę, która oprowadziła wszystkich po najważniejszych miejscach znajdujących się na terenie kompleksu. Monaster wszystkich zachwycił swoją wielkością i pięknem. Młodzież miała możliwość przyłożyć się również do relikwii św. Efrema i św. Katarzyny. Na koniec uczestnicy ugoszczeni zostali kawą oraz słodkimi przekąskami. Dalszą część dnia młodzież spędziła wypoczywając na plaży.

W sobotę studenci udali się na wycieczkę do Edessy, gdzie mogli podziwiać zapierające dech w piersiach wodospady. Kolejną atrakcją był park wodny,  położony wśród leśnej dziczy. Młodzież mogła zażyć kąpieli w zdrowotnych basenach oraz nacieszyć oko pięknym, dzikim krajobrazem. W godzinach wieczornych grupa udała się do antycznego, świętego miasta Verii (starożytna Berea), które jest szczególnie ważne dla kultu Apostoła Pawła. Młodzież akademicka miała możliwość uczestniczyć w obchodach dnia pamięci Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po przyłożeniu się do relikwii w cerkwi katedralnej, studenci udali się wraz z uroczystą procesją do miejsca zwanego ołtarzem Apostoła Pawła, w którym ogłosił on oficjalnie swoje chrześcijaństwo.

Niedzielę uczestnicy wyjazdu rozpoczęli Boską Liturgią, celebrowaną przez biskupa supraskiego Andrzeja oraz Metropolitę Kitros, Katerini i Platamonu Jerzego. Nabożeństwo uświetnił swoim śpiewem świeżo utworzony chór studentów. Po skończonym nabożeństwie grupa udała się na tradycyjną agapę, gdzie mogła spróbować greckich dań i deserów. Kolejnym punktem dnia było udanie się do Monasteru św. Dionizego, założonego przed 500-laty przez samego świętego, położonego w sercu góry Olimp, na wysokości 850 m. Po zwiedzeniu całego kompleksu młodzież udała się do monasterskiego muzeum, gdzie zobaczyć mogła zabytkowe, kilkusetletnie szaty liturgiczne, księgi czy ikony. Na koniec studenci mogli przyłożyć się do wielu relikwii przechowywanych w klasztorze, m.in. św. Bartłomieja, św. Jana Chrzciciela czy św. Dionizego.

Następny tydzień rozpoczął się od podróży na Półwysep Chalkidiki do miejscowości Ouranopoli, skąd młodzież wypłynęła w rejs dookoła Półwyspu Athos. Studenci podczas kilkugodzinnego rejsu mieli możliwość podziwiania przepięknych monasterów i morskich widoków. Szczególnie ciekawym punktem wyprawy była możliwość przyłożenia się do relikwii, które zostały dostarczone motorówką na statek przez mnichów z jednego z monasterów Półwyspu Athos. Po kilkugodzinnej morskiej podróży studenci udali się na Lazurowe Wybrzeże, by korzystać z uroków jednej z najczystszych plaż Europy.

We wtorek młodzież akademicka udała się do Meteorów – wyrastających ze skał monasterów. Pierwszym klasztorem, do którego udali się uczestnicy był żeński monaster św. Stefana. Studenci mogli podziwiać kilkusetletnie cerkwie, odwiedzić przyklasztorne muzeum, w którym znajdują się m. in. krzyże, ikony oraz księgi i manuskrypty. Wśród zbiorów obejrzeć można było słowniki pochodzące z XV w oraz list do patriarchy Konstantynopola z 1605 roku. Pod koniec zwiedzania młodzież przyłożyła się do relikwii św. Stefana. Drugim monasterem, który zwiedzili uczestnicy był Wielki Meteor, znany również jako monaster Przemienienia Pańskiego, który został założony przez św. Atanazego w 1340 roku. Studenci odwiedzili cerkwie, znajdujące się na terenie klasztoru, ossarium czaszek oraz muzeum, które w swych zbiorach posiada księgi pochodzące nawet z IX i XI wieku. Po zwiedzaniu studenci skorzystali z uroków greckiej plaży u podnóża Góry Olimp.

Środowy dzień młodzież spędziła w drugim największym mieście Grecji - Thessalonikach. Pierwszym punktem na mapie zwiedzania była cerkiew św. Dymitra. Studenci podziwiali piękno świątyni wzniesionej w V w przez eparchę Leoncjusza w miejscu pochówku męczennika Dymitra z Thessalonik. Uczestnicy przyłożyli się do relikwii świętego pochodzącego z III wieku. Kolejno studenci udali się do cerkwi Przenajświętszej Bogurodzicy, w której znajduje się ikona św. Antoniego, znanego w Polsce jako św. Antoni Supraski. Oprowadzający duchowny opowiedział studentom historię cerkwi oraz pokazał najważniejsze skarby znajdujące się wewnątrz. Po krótkiej modlitwie przed ikoną św. Antoniego grupa została ugoszczona i otrzymała poczęstunek w przycerkiewnej stołówce. Na koniec duchowny wręczył młodzieży ikony świętego męczennika. Następnie grupa cieszyła się czasem wolnym, po czym w godzinach wieczornych wróciła do ośrodka.

W czwartek, przedpołudnie ostatniego dnia wyjazdu upłynęło studentom na zakupach na greckich targach, gdzie mogli zdobyć tradycyjne, lokalne przysmaki i pamiątki oraz na łapaniu ostatnich promieni słonecznych na plaży. Wieczorem do ośrodka, w którym przebywali studenci, przyjechał goszczący grupę Metropolita Jerzy wraz z młodzieżą. Lokalne bractwo przygotowało grecki wieczór, na którym studenci z Polski mogli usłyszeć tradycyjne greckie pieśni, nauczyć się lokalnych tańców oraz zjeść tradycyjne greckie dania. Integracja młodzieży z obu krajów trwała do późnych godzin wieczornych.

W piątkowy poranek młodzież po spakowaniu się i zrobieniu ostatnich zdjęć, udała się w drogę powrotną, w stronę Belgradu. Wieczorem Studenci mieli możliwość podziwiać uroku stolicy Serbii. A już w sobotę z rana grupa udała się w podróż, w stronę Białegostoku.

Cała studencka grupa jest bardzo wdzięczna za ogromną gościnność, której doświadczyła z ramienia Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jerzego Metropolity Kitros, Katerini i Platamonu.

Fotografie: Krzysztof Matus

Greckie media o wizycie studentów z Polski w Grecji:
https://www.romfea.gr