14 lat cerkiew.pl!

Aleksander Wasyluk, 05 maja 2016

Dokładnie 14 lat temu grupa młodych ludzi, byłych działaczy Bractwa Młodzieży Prawosławnej, uruchomiła pierwszą w Polsce stronę internetową dotyczącą prawosławia w naszym kraju i poza jego granicami. Zmieniło się wiele: skład redakcji, szata graficzna, proponowana tematyka. Jedno pozostało bez zmian: idea wolontariatu i i chęć by razem i bezinteresownie działać dla dobra naszej Cerkwi.

W załączonych zdjęciach przedstawiamy Państwu kolejne wersje graficzne serwisu – na ich przykładzie można sprawdzić, jak wiele się zmieniło. Przed nami kolejna odsłona strony cerkiew.pl – prace nad nią trwają od dłuższego czasu – efekt końcowy już wkrótce. Może macie swoje uwagi, sugestie i wskazówki co do wyglądu i układu nowej wersji? Podzielcie się z nami! Piszcie na adres: kontakt@cerkiew.pl.

W ciągu tych 14 lat cerkiew.pl urosła do rangi serwisu internetowego czytanego przez tysiące ludzi w kraju i za jego granicami. Dziękujemy wszystkim Czytelnikom za ten sukces.

Potrzebujemy wsparcia – rozwijamy nowe działy, chcemy też ulepszać te już istniejące. Zależy nam na tym, aby nowa wersja serwisu była pełnym i rzetelnym źródłem informacji o prawosławiu w Polsce i na świecie. W tym celu potrzebujemy ludzi, którzy razem z nami będą pracowali nad zawartością i jakością strony. Niezbędne do tego są też środki finansowe, dlatego każdy, kto chce nas wesprzeć, może to zrobić, wpłacając darowizny na nasze konto (szczegóły dostępne tutaj).

Jak co roku przy okazji prezentujemy najważniejsze statystyki, opracowane na podstawie Google Analitycs:
- w ciągu ostatniego roku odwiedziło nas ponad 174 000 unikalnych użytkowników, co dało łącznie ponad 1 000 000 sesji. Dziennie odwiedza nas około 4 000 osób (najlepszy wynik to 5980 odnotowany 19 sierpnia);
- nasz Odbiorca średnio spędza ponad 3 minuty w trakcie jednej wizyty i odwiedza minimum 5 stron;
- 93% Czytelników pochodzi z Polski, w pierwszej dziesiątce pozostałych krajów znalazły się USA, Niemcy, Wielka Brytania, Rosja, Belgia, Austria Grecja, Kenia i Kanada (pełna lista);
- wśród ponad 1 000 miast na pierwszym miejscu jest Białystok (32,26%), minimalnie przed Warszawą (30,14%), kolejne miasta to: Hajnówka, Bielsk Podlaski, Lublin, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Poznań i Siemiatycze (pełna lista).

Plany na przyszłość? Cerkiew.pl to część Stowarzyszenia OrthNet. Stowarzyszenie realizuje wiele ciekawych projektów, najnowszy dotyczy obozu dla Polonii, o którym więcej można przeczytać tutaj. Inny nasz projekt to cykl filmów skierowanych do małych widzów „Małe i duże podróże po cerkiewnej kulturze”. Już wkrótce pierwszy odcinek na naszej stronie! Światło dzienne ujrzą też dwa projekty związane z osobą arcybiskupa Jeremiasza. Każdy z nich przybliży nam postać władyki. Wkrótce więcej szczegółów na ten temat.