Białystok: panel multimedialny o św. Łukaszu

Paweł Iwaniuk, Michał Sacharczuk, 19 czerwca 2019

W poniedziałek 17 czerwca w białostockim Centrum Kultury Prawosławnej odbył się panel multimedialny „Święty Łukasz – Pasterz i Chirurg” poświęcony życiu i cudom św. Łukasza (Wojno-Jasienieckiego) – lekarza i arcybiskupa. Spotkanie poprowadził hieromnich Pantelejmon (Karczewski) z Monasteru Supraskiego. Odbyło się ono w ramach Dni świętego Łukasza Lekarza-Chirurga.

Formuła konferencji była niestandardowa i nowatorska. Panel multimedialny nie był tradycyjnym zbiorem wykładów, ale swoistą przeplatanką wielu elementów – opowieści o życiu świętego, refleksji, prezentacji zdjęć, czytania cytatów z autobiografii i występów chóru supraskiej parafii, który śpiewem w językach cerkiewnosłowiańskim i polskim wychwalał św. Łukasza – hymnami z wieczerni, jutrzni i fragmentami akatystu.

Prowadzący na wstępie opowiedział o historii powstania cerkwi ku czci św. Łukasza we wsi Łaźnie, położonej 15 km od Supraśla.

W czasie panelu głos zabierali m.in. lekarze. Prof. dr hab. Zenon Dionizy Mariak, kierownik kliniki neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku opowiedział o odkryciach, jakie dokonały się w medycynie na przełomie XIX i XX w. – w czasie studiów św. Łukasza. W dalszej części konferencji profesor przedstawił także z naukowego punktu widzenia znaczenie odkryć medycznych arcybiskupa dla medycyny. Później podzielił się także swoimi refleksjami, czym jest wiara w życiu lekarza – wspólnie z dr. hab. Janem Kochanowiczem, kierownikiem kliniki neurologii UMB. Obaj lekarze podkreślili, że służba lekarza to nie tylko leczenie, ale i wspieranie pacjenta.

O tragicznej sytuacji Cerkwi prawosławnej w 1917 roku, a następnie o trzech zsyłkach i najbardziej znanych cudach świętego opowiedział protodiakon Jarosław Makal z supraskiej parafii. Podkreślał on, że hierarcha Łukasz zawsze pomagał ludziom jako lekarz ciała i duszy. Swoimi osobistymi refleksjami podzielił się protodiakon Adam Borowik, który w swoim życiu również łączy posługi duchownego i lekarza. O doświadczeniu posługi w szpitalu opowiedział ks. Włodzimierz Misijuk z parafii w Białymstoku-Starosielcach, kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Ojciec Włodzimierz zwrócił szczególną uwagę na rolę wiary w życiu człowieka.

Na koniec spotkania hieromnich Pantelejmon podziękował prelegentom i w imieniu biskupa supraskiego Andrzeja i braci Monasteru Supraskiego serdecznie zaprosił na uroczyste poświęcenie cerkwi św. Łukasza w Łaźniach, które odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 czerwca (początek o godz. 9.00).

Retransmisję panelu można będzie usłyszeć na antenie Radia Orthodoxia.

Fot. Marcin Surynowicz