Uroczystości ku czci św. Łukasza Chirurga w Łaźniach

Sławomir i Bartłomiej Kiryluk, 15 czerwca 2019

Uroczystościami dnia pamięci św. Łukasza rozpoczęły się Dni Świętego Łukasza Lekarza-Chirurga. W poniedziałek 10 czerwca w monasterze w Supraślu odprawiono agrypnię (całonocne czuwanie) i nocną Świętą Liturgię. Następnie w dniu święta, w cerkwi Świętego Łukasza w Łaźniach, uroczysta Święta Liturgia zebrała mieszkańców okolicznych wsi, parafian i grupę pielgrzymów z Białegostoku.

Nocne nabożeństwa w Supraślu przygotowały do sakramentów spowiedzi i Św. Eucharystii. Przystąpili do nich niemal wszyscy zebrani, a panująca w cerkwi modlitewna atmosfera, ozdobiona śpiewami w tonach z okolic Symferopola, zdawały się wznosić cerkiew nad ziemię. Świątecznej Liturgii w Łaźniach przewodniczył biskup supraski Andrzej w asyście ojców supraskiego monasteru.

Tegoroczny dzień świętego Łukasza to wyjątkowo ciepły okres dla ciała i duszy. Dodatkowo rozciągnięty w czasie w związku ze zbliżającym się poświęceniem łaźnieńskiej cerkwi w dniu 22 czerwca. W oczekiwaniu na te wyjątkowe wydarzenia uczestniczyć można w szeregu nabożeństw i spotkań, tak w Łaźniach czy monasterze w Supraślu, jak i w Białymstoku. Planowany jest także multimedialny panel „Święty Łukasz – pasterz i chirurg”. Więcej szczegółów na plakacie.

Fotografie: Sławomir i Bartłomiej Kiryluk oraz Halina Wasiluk