świat: Zamach na szkołę niedzielną w Syrii

Zamach na szkołę niedzielną w Syrii

ks. Paweł Cecha, 15 maja 2019

Sześć osób zostało zabitych, a osiem zostało rannych w ataku terrorystycznym w pobliżu cerkwi Apostołów Piotra i Pawła w As-Sukajlabijja (starożytne Seleukopolis) w północno-zachodniej Syrii w zeszłą niedzielę. Ta miejscowość jest zamieszkana w większości przez prawosławnych chrześcijan. Associated Press donosi, że zginęło 5 dzieci w wieku od 6 do 10 lat oraz nauczycielka szkoły niedzielnej. Zamach nastąpił w pobliżu cerkwi podczas ataku na miasto. Patriarcha Antiochii Jan otrzymał kondolencje od patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, patriarchy Aleksandrii Teodora II, arcybiskupa Hieronima z Aten oraz innych zwierzchników.

„Dzieci wyszły pobawić się po kilku dniach spokoju [w mieście]” - powiedział miejscowy duchowny Maher Haddad. „Pocisk uderzył w grupę dzieci, zabijając pięć na miejscu i raniąc inne. Kobieta została zabita na pobliskiej ulicy przez kolejny pocisk” - dodał. Osiem innych osób zostało rannych. Według Associated Press atak był prowadzony przez syryjskich rebeliantów, podczas gdy oddziały syryjskie strzelały do ​​powstańców w południowej prowincji Idlib, w której od końca kwietnia wzrosła ilość aktów przemocy. Prowincję zamieszkują 3 miliony ludzi, z których 150 000 musiało uciekać z powodu trwających walk.

W liście z 13 maja 2019 r. Arcybiskup Hieronim z Aten napisał: „Po raz kolejny widzimy tragiczne skutki nienawiści religijnej, która oślepia duszę ludzką i czyni człowieka zdesperowanym, zdolnym do szerzenia śmierci i cierpienia. Patriarcha Bułgarii Neofit napisał ze swej strony: „Z bólem dowiedzieliśmy się o tragicznym wydarzeniu w cerkwi świętych Piotra i Pawła ... W tych dniach, kiedy opiewamy zmartwychwstałego Chrystusa, który przez swoją śmierć zwyciężył śmierć, zło i księcia tego świata (J 12,31), modlimy się, aby nasz Ojciec Niebieski przyjął dusze umarłych”.

Na podstawie: orthochristian.com