Tom Hanks z wizytą w cerkwi na Antarktydzie

Dominika Kovačević, 18 lutego 2016

Słynny amerykański aktor, Tom Hanks, odwiedził cerkiew Życiodajnej Trójcy na Antarktydzie – to najbardziej położona na południu prawosławna świątynia na świecie.

Tom Hanks pływając jachtem w pobliżu, postanowił wstąpić do cerkwi mieszczącej się w rosyjskiej stacji polarnej Bellingshausen na wyspie Waterloo – aktor jest wyznania prawosławnego. Jak relacjonuje diakon cerkwi, o. Maksym Gerb, Hanks pomodlił się w świątyni i postawił świeczki wotywne, a następnie z wprawą dzwonił na dzwonnicy.

W cerkwi Życiodajnej Trójcy, poświęconej 15 lutego 2004 roku, nabożeństwa odbywają się regularnie – w soboty i wigilie świąt całonocne czuwanie (cs. wsienocznoje bdienije), zaś w niedziele i święta Boska Liturgia. Parafian rosyjskich jest 16, aczkolwiek ludzi bywa nieco więcej, bowiem cerkiew ta ma nieco charakter misyjny – przychodzą tu podróżnicy i pracownicy innych stacji polarnych, zwłaszcza Chilijczycy, którzy nie mają w okolicy kościoła katolickiego. Stąd też niektóre elementy nabożeństw, a nawet część kazań, jest również po hiszpańsku.

Na podstawie: pravoslavie.ru