polska: Rekolekcje duchowieństwa w Warszawie
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Rekolekcje duchowieństwa w Warszawie

Ks. Mirosław Lewczak, 22 kwietnia 2016

W dniach 21-22 kwietnia br. w warszawskiej katedrze metropolitalnej odbyły się rekolekcje wielkopostne duchowieństwa dekanatu warszawskiego. Rekolekcjom przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski. W czwartek 21 kwietnia w czasie jutrzni duchowni przystąpili do sakramentu spowiedzi, którą przyjmował spowiednik dekanalny ks. mitrat Jan Sezonow. Następnego dnia została odsłużona św. Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, której przewodniczył Jego Eminencja Metropolita Sawa.

Po zakończeniu św. Liturgii Jego Eminencja pozdrowił duchownych z przystąpieniem do sakramentów Spowiedzi i Eucharystii. W słowie skierowanym do duchowieństwa Jego Eminencja mówił o godności służby kapłańskiej, a także o wielkim darze jakim jest sakrament spowiedzi, w szczególności o darze odpuszczania grzechów i związanej z nim odpowiedzialności: "Jeśli komuś odpuścicie grzechy, są odpuszczone, jeśli komuś zatrzymacie, są zatrzymane" (Jana 20:23). Metropolita nawiązując do tych słów kontynuował: Jest to związane z wielką odpowiedzialnością, która spoczywa na spowiedniku, którego muszą cechować: właściwe orzecznictwo, subtelność umysłu, mądrość i zrozumienie. Chrystus mówi nam o tym, że każdy grzech zostanie odpuszczony oprócz tego przeciwko Św. Duchowi. "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone" (Mt 12,31). To oznacza, że przyjmujący spowiedź bardzo często stoi przed trudnym i wymagającym zadaniem, lecz należy pamiętać, że każdy sakrament daje człowiekowi nowe siły, dzięki którym można temu sprostać. Spowiedź oczyszcza człowieka od grzechu, który jest chorobą. Lekarstwem jest pokuta, to ona daje nam siłę, by nieść swój Krzyż kapłański.

Następnie Metropolita mówił o wymiarze Eklezjalnym: „Takie dni jak dzisiejszy mają olbrzymie znaczenie w sensie Eklezjalnym, gdyż uosabiamy Kościół widzialny w jedności, któremu współtowarzyszy Kościół niewidzialny – świat Anielski i dusze naszych zmarłych Przodków, którzy byli przed nami, a my weszliśmy w ich trud, nasze ofiarne służenie wymaga od nas duchowego trudu i starań, im więcej ich będzie tym bardziej będziemy bogaci duchowo, a poprzez nas świat.”

Na zakończenie metropolita Sawa pozdrowił ks. prot. Jerzego Kulika z dniem 43 urodzin oraz życzył wszystkim obecnym, aby świętość i duchowe bogactwo dnia dzisiejszego pomogły nam lepiej zrozumieć wszystko to co przed nami, tj. Wielki Tydzień, abyśmy jako duchowni i jako świeccy przeżyli te dni z pełnym zrozumieniem i pokłonili się Zmartwychwstaniu Jezusa.

foto. Marcin Ochrymiuk

za: www.orthodox.pl