Hiszpania: Nowa cerkiew na Słonecznym Wybrzeżu

Katarzyna Bisz, 12 września 2018

W południowej Hiszpanii, w rejonie Costa del Sol powstanie nowa cerkiew należąca do diecezji korsuńskiej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. W dniach 7-10 września zwierzchnik diecezji korsuńskiej biskup Nestor przebywał z wizytą arcypasterską w tym rejonie.

W niedzielę, 9 września biskup Nestor celebrował Boską Liturgię w cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Marbelli. Ważną częścią wizyty arcypasterskiej było uczestnictwo na oficjalnym otwarciu placu pod budowę cerkwi w Esteponie. 10 września władyka odsłużył molebień na rozpoczęcie budowy i poświęcił krzyż. Po modlitwie biskup Nestor zwrócił się z ciepłymi słowami wdzięczności do burmistrza miasta José María García Urbano, który okazał wsparcie parafii prawosławnej i ofiarował rozległy teren pod nową cerkiew (5850 mkw.) w bezpłatnej dzierżawie na 75 lat.

Biskup skierował słowa wdzięczności do przedstawicieli organizacji „Prawosławna inicjatywa”, która ponosi koszty budowy kompleksu cerkiewnego, a także do architektów Miguela i Diego Tobal z biura architektonicznego Tobal Arquitectos i firmy budowlanej Jamena. Biskup Nestor udzielił Bożego błogosławieństwa wszystkim pracownikom i życzył im siły, aby mogli zakończyć prace do końca 2019 roku.

Diecezja korsuńska Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej obejmuje parafie i monastery na terytorium Francji, Hiszpanii, Szwajcarii i Portugalii. Diecezja powstała 5 stycznia 1960 r. Od 24 grudnia 2010 r. funkcję ordynariusza diecezji pełni biskup Nestor (Sirotienko). W Hiszpanii, oprócz parafii należących do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, funkcjonują także parafie Patriarchatu Konstantynopola, Cerkwi rumuńskiej oraz serbskiej.
 
Na podstawie: cerkov-ru.eu