Monaster św. Tekli w Maluli ponownie otwiera swoje drzwi

Jakub Oniszczuk, 07 sierpnia 2018

Prawosławny monaster św. Tekli w Maluli, w Syrii, został ponownie otwarty. Jego restauracja rozpoczęła się po wyzwoleniu miasta w 2014 roku.

Kapelan monasteru o. Eliasz Ades, który powrócił do Maluli, gdy tylko dowiedział się o wyzwoleniu miasta, zapewnia, że rekonstrukcja jest niemal zakończona. Do wykonania pozostały jedynie prace na drugim i czwartym piętrze, oraz podłączenie elektryczności. Wszystko nie powinno zająć więcej niż dwa tygodnie.

Dzięki błyskawicznej odbudowie już teraz do monasteru powracają turyści. Jak powiedział dziennikarzom o. Eliasz: "Malula odżyła. Cerkiew odżyła - spójrzcie, ilu mamy turystów! 90% rekonstrukcji zostało już ukończone. Syria stopniowo staje się spokojnym państwem. Jak można się nie cieszyć z tego powodu!".

Monaster św. Tekli znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. ISIS wtargnęło do miasta Malula 5 września 2013. W szaleńczym ataku na chrześcijan zniszczone zostały ich wszystkie najświętsze miejsca w mieście. Około 3000 osób było zmuszonych do ucieczki. W mieście pozostali jedynie muzułmanie i 40 mniszek, z których 12 zostało porwanych przez ISIS na początku grudnia tego samego roku. Mniszki zostały uwolnione w marcu 2014 roku.

Na podstawie: orthochristian.com
Fot. Wikimedia Commons