polska: Supraśl: trwa obóz dla prysłużników
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Supraśl: trwa obóz dla prysłużników

Adrian Nowak, Paweł Krukowski, 07 sierpnia 2018

3 sierpnia w Supraskim Monasterze rozpoczął się I Ogólnodiecezjalny Obóz dla Prysłużników. Odbywa się on z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba. To pierwsze takie wydarzenie. Do Supraśla przyjechało trzydzieścioro młodych osób z różnych miejscowości województwa podlaskiego (Białystok, Michałowo, Gródek, Suwałki, itp.), a także spoza diecezji białostocko-gdańskiej – z Warszawy i Poznania.

Młodzi ludzie uczestniczą w monasterskich nabożeństwach – przysługują, śpiewają i czytają według wyznaczonych dyżurów. Biorą oni udział także w rozmaitych warsztatach – czytania w języku cerkiewnosłowiańskim ze zrozumieniem, śpiewu, emisji głosu, zasad etykiety zachowania w prezbiterium, pieczenia prosfor, dzwonienia, ikonografii, a także znajomości struktury nabożeństw.

Uczestnicy obozu odwiedzili poza monasterskimi cerkwiami także kryptę arcybiskupa Mirona i jego izbę pamięci. Zwiedzili również supraskie Muzeum Ikon.

Jak zgodnie podkreślają uczestnicy, obóz jest dla nich okazją do nabycia wielu nowych umiejętności. To także okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych przyjaźni.

Głównym punktem obozu będzie udział w monasterskich uroczystościach ku czci Supraskiej Ikony Matki Bożej w dniach 9-10 sierpnia.

Pełną fotorelację można obejrzeć TUTAJ.

Foto: Marcin Surynowicz, Sławomir Kiryluk, Paweł Iwaniuk, Michał Sacharczuk