100-lecie męczeństwa rodziny carskiej

tłum. Elżbieta Dulko, 17 lipca 2018

W ciągu roku, w całej Rosji, odbywało się wiele wydarzeń związanych z obchodami stulecia męczeństwa ostatnich członków carskiej rodziny Romanowów. Kulminacją tych wydarzeń była Patriarsza Boska Liturgia w Jekaterynburgu oraz całonocna procesja ku czci męczenników w dniu ich liturgicznego wspomnienia, które przypada na 17 lipca.

Jak podaje strona Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, w nocnych nabożeństwach wzięło udział 100 tys. wiernych z całego świata, m. in. z Azerbejdżanu, Australii, Austrii, Białorusi, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Kazachstanu, Kirgistanu, Chin, Litwy, Mołdawii, Nowej Zelandii, Serbii, USA, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Francji, Estonii, Korei Południowej i Japonii.

Wydarzenie rozpoczęło się od Boskiej Liturgii celebrowanej na placu naprzeciwko Cerkwi Na Krwi pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Ziemi Rosyjskiej Jaśniejących w Jekaterynburgu. Jest ona zbudowana na miejscu gdzie kiedyś stał Dom Mikołaja Ipatiewa, w którym przeprowadzono egzekucję byłego cesarza Mikołaja II, jego żony, Aleksandry Fiodorownej, następcy tronu cesarzewicza Aleksego, księżniczek Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji oraz ich służących. Boską Liturgię celebrował Jego Świątobliwość Patriarcha Cyryl w asyście ponad 35 hierarchów i licznie zgromadzonego duchowieństwa.

Całą Liturgię transmitowała na żywo Prawosławna Stacja Telewizyjna „Soyuz”.

Po Liturgii Patriarcha poprowadził procesję do Klasztoru Świętych Carskich Męczenników w Ganinej Jamie. Pielgrzymi pokonali ok. 21 km. Zgodnie z tradycją wierni nieśli chorągwie i ikony. Jego Świątobliwość wraz z procesją dotarł do klasztoru nad ranem, gdzie odsłużył molebień do Świętych Carskich Męczenników naprzeciwko pamiątkowego krzyża, stojącego na miejscu, gdzie porzucono ciała świętych.

Na zakończenie Jego Świątobliwość zwrócił się do wiernych ze słowami: Z poczuciem radości, przeszedłem z wami wszystkimi tę pełną smutku drogę w dniu, kiedy wspominamy i świętujemy to tragiczne wydarzenie - świętujemy ponieważ za jego sprawą carska rodzina została zaliczona w poczet świętych. Wierzymy, że ta carska rodzina męczenników jest z nami dzisiaj podczas modlitwy i procesji. Wznosząc modlitwę do tych świętych sług Bożych prosimy ich, aby byli naszymi orędownikami przed Bogiem za naszą rosyjską ziemię, za nasz naród, za naszą Cerkiew, aby Bóg chronił naszą Ojczyznę i ludzi, a Cerkiew uchronił przed wszelkimi zawirowaniami, podziałami, schizmą, każdym ludzkim kłamstwem, abyśmy zachowali prawdę wiary i pobożność naszego ludu. Wierzymy, że jeśli to zachowamy, zachowamy Rosję, kraj będzie wielki, a naród będzie prosperować. Niech Bóg zachowa ziemię rosyjską poprzez ich modlitwy. Amen.

Na podstawie: www.orthochristian.com
Fot. za: www.orthochristian.com