Dzień pamięci św. św. Piotra i Febronii

oprac. Katarzyna Bisz, 08 lipca 2018

Dziś Cerkiew modlitewnie wspomina św. św. Piotra i Febronię - patronów rodziny i małżeństwa. Od 2008 roku, 8 lipca w Rosji obchodzone jest święto narodowe - Dzień rodziny, miłości i wierności. W tym roku patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przewodniczył Boskiej Liturgii w żeńskim monasterze Świętej Trójcy w Muromie, gdzie znajdują się relikwie świętych.
 
Po Liturgii patriarcha Cyryl udzielił błogosławieństwa na ślub pięciu parom - Jeśli chcecie zachować swoje rodziny i być szczęśliwi jak Piotr i Febronia, strzeżcie się wszelkiego grzechu, żyjcie w miłości, jednomyślności, trudźcie się razem - powiedział patriarcha i wręczył każdej parze ikonę świętych.
 
Żyjący na przełomie XII i XIII wieku święci Piotr i Febronia są patronami młodych małżeństw oraz proszących o błogosławieństwo na wstąpienie w związek małżeński.
 
Książę Piotr rządził Ziemią Muromską od 1203 r. Pewnego razu zachorował na trąd i żaden z lekarzy nie mógł go wyleczyć. W nocy miał sen mówiący, iż pomóc mu może jedynie pewna dziewczyna o imieniu Febronia, córka pszczelarza. Leczyła ona chorych ziołami.
 
Przybyła do miasta Febronia nie tylko uzdrowiła księcia, ale również oczarowała go swą urodą i cnotliwością. Mimo sprzeciwu miejscowych bojarów Piotr zdecydował się wziąć ślub z piękną wieśniaczką. Wypędzono ich za to z miasta, lecz wkrótce na żądanie prostego ludu pozwolono powrócić.
 
Bogobojni i cnotliwi książęta Piotr i Febronia rządzili Muromem łaskawie, pomagając biednym i sierotom oraz wspierając Cerkiew. Będąc już w podeszłym wieku złożyli śluby zakonne i przyjęli imiona Dawid oraz Eufrozyna. Oboje zmarli tego samego dnia - 25 czerwca 1228 r. Ich ciała złożono do jednego grobu i pogrzebano pod miejscowym soborem. Wkrótce przy ich relikwiach zaczęły mieć miejsce cudowne uleczenia. Małżonkowie zostali kanonizowani przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną w 1552 r. Tam też koncentruje się ich kult.

Na podstawie: sedmitza.ru

Żywot świetych na podstawie: cerkiew.pl, oprac. Jarosław Charkiewicz