polska: Rekolekcje duchowieństwa we Wrocławiu

Rekolekcje duchowieństwa we Wrocławiu

ks. Mariusz Synak, 18 kwietnia 2016

Coroczne rekolekcje duchowieństwa diecezji wrocławsko-szczecińskiej miały miejsce w dn. 8 i 9 kwietnia br. we wrocławskiej katedrze pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. Podczas wielkopostnej jutrzni abp Jeremiasz zwrócił się do kilkudziesięciu duchownych ze słowami pełnymi głębokiej refleksji, podkreślając kilka ważnych aspektów owego wydarzenia:


"Oto tu jest Cerkiew. Spotkanie, które ma teraz miejsce, jest dla całej diecezji wydarzeniem wielkiej wagi. Duchowieństwo diecezji ze stojącym na jej czele biskupem stanowi podstawową, pełną jednostkę Kościoła. Musimy mieć świadomość głębokiej więzi i zarazem odpowiedzialności. Droga wiary to droga pracy i wyrzeczeń. Człowiek, który grzeszy, oddala się od Boga, rozrywa z Nim głęboką więź. Pierwsi ludzie w Raju, po upadku, po przekroczeniu Bożego zakazu spożywania owocu z drzewa poznania dobra i zła unikali Boga, skrywali się przed Nim. Każdy człowiek staje przed podobną sytuacją. Ale my powinniśmy mieć w sobie odwagę przyznać się do grzechu, ale też i posiadać ufność w Boże miłosierdzie. Nie powinniśmy powtarzać tego tragicznego zachowania ludzi po upadku”.


Tę refleksję abp Jeremiasz uzupełnił w czasie Eucharystii:

„Wasza służba, służba każdego kapłana, ma wymiar nie tylko lokalny. Z całym przeświadczeniem trzeba podkreślić, że ma wpływ również na losy świata. I mając tę świadomość powinniśmy spełniać ją w czystości sumienia, gorliwie, z zaangażowaniem. Od tej modlitwy może zależeć bardzo wiele i historia zna takie przypadki, gdy pojedynczy ludzie swa modlitwą, swym podwigom, ascetycznym wysiłkiem okazywali wpływ na losy całego świata. Musimy o tym pamiętać”.

foto: ks. Jarosław Biryłko