Nowy kierunek cerkiew.pl

Aleksander Wasyluk, 16 lutego 2016

Ze względu na problemy techniczne, z którymi od pewnego czasu borykał się serwis cerkiew.pl i zamknięcie dotychczasowej wersji strony jako redaktor naczelny chciałbym wyjaśnić bieżącą sytuację serwisu cerkiew.pl i naszej redakcji oraz zakreślić plany na najbliższą przyszłość.

Na początku chciałem zapewnić naszych Czytelników, że serwis jest już bezpieczny i wejście na naszą stronę nie grozi zawirusowaniem.

Jak pewnie większość z Was zauważyła od dłuższego czasu usilnie szukamy osób do współpracy. To od zespołu tworzącego serwis zależy najwięcej. Właśnie ze względu na braki w dziale technicznym odkładaliśmy w czasie aktualizację serwisu do nowej wersji, nie byliśmy też w stanie na bieżąco aktualizować działającej wersji. W momencie problemów technicznych stanęliśmy przed dylematem: czy uaktualniać obecny system czy podjąć się bardziej radykalnych działań i spróbować rozpocząć proces tworzenia nowego serwisu. Wybraliśmy to drugie rozwiązanie – bardziej ryzykowne ale też dające nadzieję na szybki i większy rozwój.

Wymagało to od nas niebywałego wysiłku, by jak najszybciej uruchomić tymczasową wersję, która umożliwi nam prowadzenie serwisu w najważniejszych obszarach działania (wiadomości z kraju i ze świata, ogłoszenia, wydarzenia, multimedia) i pozwoli publikować najważniejsze treści. W ciągu kilku dni udało nam się uruchomić wersję tymczasową dostosowaną do urządzeń mobilnych. Nie jest to wersja ostateczna, aczkolwiek przystosowana do kierunku, w którym chcielibyśmy podążać i który będziemy na niej testować.

Głównym założeniem nowej wersji jest stworzenie subserwisów tematycznych, wzajemnie ze sobą współpracujących i się wspierających. Przed nami trudne zadanie by określić, co chcemy prezentować w serwisie i jak to wszystko sensownie zaprezentować i podzielić. Liczymy, że pomożecie nam podjąć właściwe decyzje.

Zmieniając wygląd serwisu mamy nadzieję, że nie będziemy musieli zmienić tego, w jaki sposób jest tworzony i przez kogo prowadzony. Od samego początku serwis miał pomagać prawosławnym organizacjom i parafiom w promowaniu ich działalności i był przez nie współtworzony. Redakcja to wolontariusze, którzy poświęcają swój czas by stworzyć coś ciekawego i potrzebnego dla cerkwi.

Prace nad nowym serwisem to idealny moment by dołączyć do nas i wspólnie zrobić coś pozytywnego i przydatnego dla wielu osób (dzienne serwis odwiedza ok. 5 000 użytkowników). Najbliższa okazja do poznania nas już wkrótce w Warszawie na warsztatach i dniach otwartych – zapraszamy! Jeśli macie jakieś pomysły na nasz serwis, chcecie się czegoś nauczyć i wspólnie podziałać dla dobra Cerkwi piszcie na: kontakt@cerkiew.pl – na pewno się odezwiemy i pomyślimy, jak wykorzystać Wasze umiejętności i sprawić, byście mogli swoje talenty rozwijać i pożytkować dla innych.

Przed nami pracowite miesiące i tylko razem z Wami możemy stworzyć nową jakość i dalej działać w sieci!