Pierwsza wizyta Zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Albanii

tłum. Elżbieta Dulko , 01 maja 2018

Jego Świątobliwość Patriarcha Moskiewski i całej Rosji Cyryl przybył do stolicy Albanii – Tirany - 28 kwietnia. Na lotnisku im. Matki Teresy Patriarchę powitał Jego Eminencja Arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy, członkowie Świętego Synodu Albańskiej Cerkwi Prawosławnej oraz ambasador Federacji Rosyjskiej w Republice Albanii A. R. Karpuszin.

Powitanie rosyjskiej delegacji na lotnisku – video

Patriarsze Cyrylowi towarzyszyli: przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego - Jego Ekscelencja Metropolita Wołokołamski Hilarion (Ałfiejew) oraz szef Administracyjnego Sekretariatu Patriarchatu Moskiewskiego - Arcybiskup Sołniecznogorski Sergiusz i wielu duchownych.
 
Z lotniska delegacja wyruszyła bezpośrednio do Katedry Zmartwychwstania Pańskiego w Tiranie, gdzie Patriarcha Cyryl odsłużył molebień. Po jego zakończeniu, w powitalnym słowie, Arcybiskup Anastazy wspominał nabożeństwo, które celebrował z Patriarchą Cyrylem, w związku z obchodami setnej rocznicy odrodzenia patriarchatu i intronizacji św. Tichona na patriarchę Rosji. Podkreślił swój podziw dla nowych męczenników i wyznawców Rosji, którzy cierpieli z powodu komunizmu: "Jako młody człowiek obserwowałem z ekscytacją i głębokim podziwem, heroizm, jaki prawosławni duchowni i świeccy pokazali podczas bezwzględnych ateistycznych prześladowań w Związku Radzieckim." Zauważył również, że Albania przez dekady cierpiała z powodu ateistycznych prześladowań, lecz od 1991 r. Albańska Cerkiew  przeżywa rozkwit. 

Patriarcha Cyryl mówił natomiast o wielkich cierpieniach, jakich doświadczyli Rosjanie i Albańczycy w XX w. Jednocześnie podkreślił ważną rolę Arcybiskupa Anastazego w odrodzeniu Albańskiej Cerkwi.

Molebień w Katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Tiranie – video

Następnie członkowie rosyjskiej delegacji spotkali się z Arcybiskupem Anastazym i członkami Świętego Synodu Cerkwi Albańskiej, aby przedyskutować współpracę między obiema Cerkwiami w zakresie edukacji, nauki i teologii, a także wielu spraw związanych z obecną sytuacją Prawosławia na świecie.

Następnego dnia Zwierzchnicy Rosyjskiej i Albańskiej Prawosławnej Cerkwi wspólnie sprawowali Boską Liturgię. Tysiące wiernych z całego kraju wypełniło Katedralną Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgię celebrowano w języku albańskim, greckim i cerkiewno-słowiańskim. Patriarcha Cyryl podarował Arcybiskupowi Anastazemu dwie panagije oraz wręczył paschalne jajko ozdobione przez rosyjskich ikonografów. Arcybiskup Anastazy podarował Patriarsze ikonę Wniebowstąpienia Pańskiego wzorowaną na mozaice zdobiącej Katedrę Zmartwychwstania.

Kolejnym punktem wizyty była prezentacja książki Arcybiskupa Anastazego pt. „Даже до края земли” poświęconej historii, współczesnym zadaniom i perspektywom prawosławnej misji. Z rosyjską delegacją spotkał się prezydent Albanii Ilir Meta oraz minister Edi Rama.

Patriarcha Cyryl odwiedził Akademię Teologiczną Zmartwychwstania Pańskiego, która była pierwszą instytucją powołaną do życia przez Arcybiskupa Anastazego w latach 90. Obecnie w Akademii kształcą się przyszli albańscy duchowni oraz mieści się tu szkoła i dom opieki dla sierot. Patriarcha podarował szkole kopię Encyklopedii Prawosławnej, drukowanej w Rosji oraz ikonę św. Serafima. Zwierzchnicy obu Cerkwi zasadzili dwa cyprysy na pamiątkę wizyty Patriarchy Cyryla. 

Patriarcha podziękował wiernym Albańskiej Cerkwi za ciepłe powitanie: „Wyjeżdżam stąd, zabierając piękne wspomnienia z Albańskiej Cerkwi, jej żywotność. Mam nadzieję, że relacje między naszymi Cerkwiami będą się rozwijać.”

Wizyta zakończyła się 30 kwietnia.

Była to historyczna, pierwsza wizyta Zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Albanii. Patriarcha Cyryl i Arcybiskup Anastazy przyjaźnią się i utrzymują kontakt od wielu lat, Jego Świątobliwość odwiedził już Albanię w 2003 r., było to jednak zanim objął patriarszy tron.

Na podstawie: orthochristian.com
Fot. za: orthodoxalbania.org