Zakończono odbudowę Monasteru św. Jana Chrzciciela

tłum. Elżbieta Dulko , 23 kwietnia 2018

Jak podaje Patriarchat Jerozolimski, we wtorek (17 kwietnia) odbyła się oficjalna ceremonia wieńcząca proces renowacji Monasteru św. Jana Chrzciciela znajdującego się przy zachodnim brzegu rzeki Jordan.

Ostatnia faza rekonstrukcji podjętej przez Patriarchat Jerozolimski trwała kilka minionych lat i miała na celu naprawę szkód powstałych podczas Wojny Sześciodniowej w 1967 roku.

Niestety nie obyło się bez aktów wandalizmu. W czasie procesu renowacji napastnicy włamali się do cerkwi, zniszczyli komputer i zostawili graffiti.

Renowacja cerkwi i przyległych pokoi została wykonana przez Theodosiosa Mitropoulosa, architekta, który brał udział w pracach przy Grobie Pańskim. W ceremonii uczestniczył Jego Eminencja Teofil III Patriarcha Jerozolimy oraz wielu duchownych i pracowników Patriarchatu Jerozolimskiego, jak również kilku reprezentantów wojska.

Klasztor został ponownie otwarty dla zwiedzających 29 stycznia, kiedy końcowe naprawy wciąż trwały. We wtorek projekt został ostatecznie zakończony doprowadzeniem wody i instalacji energetycznych za zgodą i współpracą z Wojskową Izraelską Administracją Cywilną.

Zgodnie z Tradycją Kościoła wierzymy, że Bethabara (wschodnia część Jerycha), gdzie znajduje się monaster, jest miejscem, gdzie Jezus Chrystus został ochrzczony przez św. Jana Chrzciciela. To wydarzenie jest wspominane rokrocznie w dzień Święta Chrztu Pańskiego (6/19 stycznia).

Wierzy się, że również w tym miejscu Izraelici pod przewodnictwem Jozuego przekroczyli rzekę Jordan. Co więcej, w pobliżu znajduje się pustynna grota, w której żył św. Jan Chrzciciel.

Klasztor zbudowano w IV w., kiedy dzięki św. Helenie powstawały na Ziemi Świętej kościoły i monastery. Był on niszczony i odbudowywany kilka razy.

Kilka lat trwały prace nad oczyszczeniem Qasr al-Yehud, miejsca Chrztu Chrystusa, z pozostawionych po wojnie min lądowych. Prace były prowadzone przez organizację HALO Trust za zgodą Izraelitów, Palestyńczyków i denominacji religijnych. Na wolny dostęp do miejsc w tej okolicy zezwolił rząd Izraela w 2011 r., podczas gdy wcześniej było wymagane specjalne pozwolenie wojskowe.

Na podstawie: orthochristian.com
Fot. za: orthochristian.com