polska: Wielkopostne gowienija młodzieży w Supraślu

Wielkopostne gowienija młodzieży w Supraślu

Michał Lickiewicz, Tomasz Musiuk, 30 marca 2018

W dniach 23-25 marca z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, w Monasterze w Supraślu odbyły się gowienija (rekolekcje) wielkopostne dla młodzieży, organizowane we współpracy z Bractwem Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko-Gdańskiej i białostockimi duszpasterzami akademickimi. Podczas wielkopostnych rekolekcji w monasterze gościła młodzież akademicka z Diecezji Łódzko-Poznańskiej, która przyjechała z Krakowa, Łodzi, Poznania i Kielc, by wspólnie z nami wyciszyć się i wzbogacić duchowo.

Gowienija rozpoczęliśmy w piątek, akatystem do Matki Bożej, po którym odbył się pierwszy panel tematyczny. Słowo do młodzieży na temat sakramentu spowiedzi skierował biskup supraski Andrzej. Następnie głos zabrali  duchowni: o. Włodzimierz Misijuk, o. Piotr Borowik, o. Sylwester Klebus i o. Paweł Karczewski, którzy odpowiadali na wiele nurtujących pytań zadawanych przez obecną młodzież.

Drugi dzień gowieniji rozpoczęliśmy od Boskiej liturgii, a po uczestnictwie w śniadaniu, wyruszyliśmy na zwiedzanie. Mnich Izaak przybliżył młodzieży historię Monasteru, opowiedział o znajdujących się cerkwiach i katakumbach. Odwiedziliśmy także Izbę Pamięci arcybiskupa Mirona. Nie obyło się także bez zwiedzania Muzeum Ikon. Chłopcy mieli również okazję wykonać prace (posłuszanija) na rzecz Monasteru. Tego dnia po obiedzie odbył się kolejny panel tematyczny – poświęcony pokajaniju. Rozważania rozpoczął biskup Andrzej, a refleksjami podzielili się także o. Marek Ławreszuk, o. Włodzimierz Misijuk i o. Piotr Borowik.

W sobotę wieczorem udaliśmy się na nabożeństwo całonocnego czuwania, podczas którego przystąpiliśmy do sakramentu spowiedzi.. Tego dnia odbył się jeszcze kolejny panel. Hieromnich Paweł zabrał nas w multimedialną podróż po Wielkim Tygodniu. Przedstawił znaczenie poszczególnych dni, w nawiązaniu do Wielkiego Postu, jak i Paschy Chrystusowej.

W niedzielę, w ostatni dzień gowienij uczestniczyliśmy aktywnie w Świętej Liturgii, przystępując do Eucharystii. Po Liturgii odbył się koncert chóru młodzieży akademickiej Diecezji Łódzko-Poznańskiej. Czas spędzony w Monasterze wzbogacił nas duchowo i dodał nam sił na ostatnie dni Wielkiego Postu.

Fot. Grzegorz Wasiluk, Sławomir Kiryluk, Julita Nikołajuk