polska: Rodzinny obóz w Domu św. Stefana w Cieplicach
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Rodzinny obóz w Domu św. Stefana w Cieplicach

ks. Marek Kiślak, 27 marca 2018

Z błogosławieństwa Arcybiskupa Wrocławskiego i Szczecińskiego Jerzego i zarządzającego Diecezją Berlińską i Niemiecką Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Arcybiskupa Podolskiego Tichona w Domu św. Stefana w Cieplicach w dniach 17-23 marca odbył się rodzinny obóz parafii Zwiastowania Bogurodzicy w Hanoverze.

Idea obozów - „Życie rodzinne ze świętymi” jest autorskim pomysłem ks. Aleksego Tereschenko, wikariusza hanowerskiej parafii. Pobyt sześćdziesięcioosobowej grupy w Domu św. Stefana był poświęcony osobie świętego Łukasza Wojno-Jasienieckiego, arcybiskupa i lekarza. W oparciu o szczegółową analizę życia świętego, zastosowanie metod dydaktycznych (szpital dla lalek, duchowa anatomia, modelowanie szkieletu, teatr itp.) miało na celu praktyczne wcielenie prawosławnych wartości w codzienne życie rodzinne.

Pobyt w Domu św. Stefana to również udział w życiu liturgicznym. Program obozu poza modlitwami i Świętą Liturgią zakładał dzień z Psałterzem i z Czasosłowem.

Kolejny obóz w Prawosławnym Domu Opieki św. Stefana w Cieplicach jest zaplanowany na grudzień bieżącego roku. Spotkanie będzie poświęcone patriarsze Tichonowi, świętemu, któremu przyszło kierować Rosyjską Cerkwią Prawosławną w czasach komunistycznego reżymu.

Przyjacielskie kontakty Prawosławnego Domu Opieki św. Stefana z prawosławnymi wspólnotami z terenu Niemiec są przejawem współpracy lokalnych Cerkwi prawosławnych. Płaszczyzną współpracy jest edukacja i wychowanie najmłodszych, jak również organizacja życia rodzinnego wokół Cerkwi prawosławnej i ewangelicznych wartości.

Link do informacji na stronie Diecezji Berlińskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego tutaj

Fot: ks. Marek Kiślak i ks. Aleksy Tereschenko