świat: 12 lat OrthPhoto.net!

12 lat OrthPhoto.net!

Katarzyna Jaworowska, 10 kwietnia 2016

Minęło 12 lat, od kiedy został uruchomiony serwis OrthPhoto.net. Jest to platforma internetowa poświęcona fotografii i prawosławiu. Tworzą ją młodzi ludzie, którzy za pośrednictwem obrazu chcą przedstawić piękno i różnorodność prawosławnego chrześcijaństwa, a także jego tradycji i zwyczajów.

Ostatnich 12 lat to czas wzlotów i chwilowych przestojów serwisu:
To kolejna rocznica i ostatnio ze względu na to, że ja miałem mało czasu, to redakcja, a co za tym idzie użytkownicy, byli mniej aktywni. – mówi Aleksander Wasyluk, jeden z założycieli i koordynator serwisu – Nadszedł czas, by od nowa przeanalizować potrzeby użytkowników i zmienić wygląd serwisu (przede wszystkim dostosować go do urządzeń mobilnych i dodać nowe funkcjonalności, takie jak możliwość wstawiania całych reportaży, dział informujący o wystawach, itd.). Istotna jest także poprawa komunikacji między użytkownikami.

Najbliższe plany rozwoju serwisu są dość ambitne. Już wkrótce ruszy gruzińska wersja językowa – przy pracach nad nią czuwają gruzińscy wolontariusze z wymiany w ramach programu Erasmus+. Duży nacisk zostanie położony także na promocję serwisu w mediach społecznościowych, w tym na Instagramie i Facebooku. Większa aktywność w mediach społecznościowych to także zachęta do lepszej komunikacji i aktywności użytkowników OrthPhoto.net. W tym celu na Facebooku zostanie uruchomiony kwestionariusz dotyczący propozycji potrzebnych zmian w serwisie, zaś na Instagramie planowany jest konkurs z nagrodami (zachęcamy do uważnego śledzenia kont OrthPhoto.net, wkrótce pojawi się tam więcej szczegółów).

Serwis funkcjonuje jako strona, na której może się za darmo zarejestrować każdy użytkownik. Po przejściu procesu rejestracji ma on możliwość umieszczania w serwisie swoich fotografii związanych z prawosławiem. Inni użytkownicy mogą komentować i oceniać zdjęcia umieszczane na stronie. Tworzy się tym samym swoista skarbnica fotografii związanych z prawosławiem. Serwis funkcjonuje w siedmiu wersjach językowych: polski, angielski, ukraiński, serbski, rosyjski, francuski i rumuński. Również użytkownicy i autorzy zdjęć pochodzą z różnych państw.

W 2004 roku serwis OrthPhoto wygrał w plebiscycie Podlaska Marka Roku.