świat: Powstanie cerkiew pw. serbskich męczenników na terenie byłego obozu Mauthausen

Powstanie cerkiew pw. serbskich męczenników na terenie byłego obozu Mauthausen

Dominika Kovačević, 10 kwietnia 2016

W trzecią niedzielę Wielkiego Postu, poświęconą Świętemu Krzyżowi, 3 kwietnia, na cmentarzu ofiar obozu Mauthausen (Austria) serbski biskup austriacko-szwajcarski Andrzej dokonał wmurowania i poświęcania kamienia węgielnego pod budowę cerkwi-pomniku pw. serbskich nowo-męczenników. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz austriackich i regionu Górnej Austrii oraz dyplomacji.

Miejsce to jest wyjątkowe dla Serbów, ponieważ na tutejszym cmentarzu wojskowym spoczywa wiele – mowa tu o tysiącach – osób tej narodowości będących ofiarami zarówno I wojny światowej, jak i więźniami obozu koncentracyjnego podczas II wojny światowej. Imiona wielu z nich są nieznane, nie ulega jednak przy tym wątpliwości, że przynajmniej część z nich zginęła za wyznawanie prawosławia, a zatem zaliczają się oni do grona serbskich nowo-męczenników.

O tym fakcie oraz badaniu archiwów mówiła w trakcie ceremonii pani profesor Gordana Ilić-Marković z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego. Swoje referaty i przemowy wygłosili również inni dostojni goście.

Na podstawie: spc.rs